logo
Copyright Tarhe Sevom 2020. All rights reserved.
یک راهنمای جامع که در ۱۲ گام به شما می‌گوید طراحی بسته‌بندی مواد غذایی را چگونه انجام دهید؟
برندینگ، تبلیغات، طراحی هویت بصری
شرکت برندینگ,شرکت تبلیغاتی,
1018
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-1018,single-format-standard,bridge-core-2.2.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-21.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

یک راهنمای جامع که در ۱۲ گام به شما می‌گوید طراحی بسته‌بندی مواد غذایی را چگونه انجام دهید؟

یک راهنمای جامع که در ۱۲ گام به شما می‌گوید طراحی بسته‌بندی مواد غذایی را چگونه انجام دهید؟

صنعت غذایی در طی این سالها رشد بسیار بالایی داشته، شرکت‌ها تلاش‌ها و ماجراجویی‌های زیادی برای گسترش خود و ایجاد طعم‌های جدید برای مصرف‌کنندگان کرده‌اند. مشتریان دوست دارند طعم‌های منحصربفرد و گزینه‌های متفاوتی را تجربه کنند.

به همین خاطر رقابت شدید در این صنعت منجر به خلق تجربه‌های هنری برای جذب مشتریان شده است، طراحی بسته‌بندی صنایع غذایی یکی از فاکتورهای شاخص و تاثیرگذار بر مشتری است.

طراحی بسته‌بندی منحصربفرد و خلاقانه همیشه مشتری را برای خرید تحریک می‌کند.

حال این سوال پیش می‌آید که هنگام طراحی بسته‌بندی توجه به چه عناصری ضروری است؟ چه چیزی باعث جذب مشتریان و علاقه آنها به محصول می‌شود؟ چرا برخی از طراحی‌ها موفق می‌شوند و برخی نه؟

در اینجا ۱۲ مورد را که راهنمای خوبی برای طراحی بسته‌بندی می‌باشند با هم مرور می‌کنیم.

۱- محصول

The Product

نخستین و مهم‌ترین عنصری که هنگام بسته‌بندی محصول باید به آن توجه کنیم، خود محصول است، وجود تنوع زیاد در صنعت غذایی منجر به ایجاد بخش‌های جذاب در این صنعت می‌شود، حتی بخش‌های مختلف این صنعت نیز خود زیرمجموعه‌های زیادی دارد و همین دلیل خود محصول را تبدیل به یک عنصر مهم در طراحی بسته‌بندی آن می‌کند.

عوامل متعددی مانند ماندگاری محصول، مقدار، نحوه مصرف و… وجود دارند که هنگام طراحی محصول باید به آنها توجه کنید.

طراح هنگام نهایی کردن جعبه محصول هم باید به زیبایی و هم مفید بودن محصول توجه کند، تعدادی از محصولات برای تازه ماندن به مواد خاصی نیاز دارند.

نوع محصول نیز نقش مهمی در طراحی برچسب محصول دارد، برچسب به عنوان یک پیش‌نمایش چیزی که در داخل جعبه وجود دارد عمل می‌کند.

در مورد نوشیدنی‌ها نیاز به احتیاط بیشتری برای جلوگیری از خراب شدن و محافظت از آن هست، به طور کلی  برای طراحی بسته‌بندی داشتن یک دانش کامل در خصوص محصول ضروری است.

۲- ثبات

The Consistency

آیا محصولات مختلف از یک برند یا شرکت را امتحان کرده‌اید؟ آیا به مشابهت بین بسته‌بندی محصولات مختلف توجه کرده‌اید؟

این تشابه به عنوان پیام برند و تاکید بر اهمیت برند است، یک الگوی یکسان، کوچک یا بزرگ در همه محصولات وجود دارد که این به عنوان هویت برند در طول زمان شکل گرفته‌ است. بعضی از شرکت‌ها از یک رنگ یکسان برای متمایز بودن نسبت به رقبا استفاده می‌کنند.

تعدادی از شرکتها از یک آیکون یا شعار که نماینده شرکت مادر است استفاده می‌کنند، گاهی اوقات سازمانها تصمیم می‌گیرند به شکل حرفه‌ای کار کنند و یک واحد را تحت عنوان واحد برند انتخاب می‌کنند. این البته بیشتر در سازمانهای بزرگ که تاثیر زیادی در بازار دارند اتفاق می‌افتد.

به هر حال داشتن ثبات، برای همه شرکتها برای افزایش اعتبار و دستیابی به برند ضروری است.

۳- شکل

The Shape

اگر چه شکل‌های استاندارد در بازار مستطیل، جعبه، مکعب، استوانه و کره است. شکلهای‌ منحصربفرد می‌توانند توجه مشتری را به خود جلب کنند. نمی‌توانیم بگوییم این شکلها باعث موفقیت محصول می‌شوند اما آنها می‌توانند باعث جلب توجه مشتریان و آسان‌تر کردن فرآیند دیده شدن برند شوند.

برندها نوآوری‌های زیادی در این زمینه انجام داده‌اند و شکلهای‌جدیدی را روانه بازار کرده یا در محصولات قبلی خود تغییرات جزیی انجام داده‌اند.

بهترین مثال در این زمینه طراحی بسته‌بندی نوشیدنی‌ها می‌باشد که مقدار محصول شکل را مشخص می‌کند. عوامل جمعیت‌شناسی هم نقش مهمی در این زمینه دارند زیرا شرکت‌ها بر اساس آن تصمیم گرفته‌اند هم محصولات را در سایزهای فشرده و هم بزرگ به مخاطبان هدف خود ارائه دهند.

گاهی اوقات حتی شکل‌های جدیدتر برای جذب بازار و توجه مشتریان اختراع می‌شوند و روند طراحی برای رشد تقاضا همیشه بین سنت و مدرنیته در نوسان است.

۴- صنعت

The Industry

هیچ شکی وجود ندارد که منحصربفردبودن یک نکته کلیدی برای باقی ماندن در بازار می‌باشد. اما مرز باریکی وجود دارد که نیازمندی‌های یک صنعت خاص را مشخص می‌کند.

تعدادی از محصولات به شرایط خاصی برای غنی بودن نیاز دارند همچنین هزینه و معیار مصرف نیز وجود دارد، سود محصول در نهایت تغیییردهنده بازی در پایان روز می‌باشد، همه تلاشها برای این است که محصول، رضایت مشتری و فروش بالا را کسب کند.

آژانس‌های صدورگواهینامه نیز بحث‌های جدی در زمینه نوع طراحی بسته‌بندی دارند، برخی از مواد نگهدارنده شیمیایی ممکن است مواد بسته‌بندی را سمی کند.

همه این شاخص‌ها باید در زمان بسته‌بندی و انتخاب مواد مورد توجه قرار گیرند، برای طراحی بسته‌بندی می‌توانید از شیوه‌ای که رقبایتان به کار برده‌اند یاد بگیرید، استانداردها برای هر محصولی متفاوت است و ضروری است که درک درستی از آنها داشته باشید.

۵- پیام برند

Brand Message

چه پیامی بوسیله یک برند غذایی ایجاد می‌شود؟ آیا آنها قصد دارند که درد گرسنگی را تسکین دهند؟ آیا آنها برای بهترشدن طعم خود تلاش می‌کنند؟ یا چیزی فراتر از اینها را هدف خود قرار داده‌اند؟ هر برندی سعی می‌کند یک بخش اساسی در زندگی ما را جبران کند. آنها تلاش می‌کنند برخی لحظات شاد زندگی‌مان را به ما یادآوری ‌کنند، پیام هر برند چیزی در این راستا خواهد بود و می‌تواند برای هر شرکت متفاوت باشد.

به‌طور مثال شکلات‌ها باعث می‌شوند اندروفین در بدن ما ترشح شود و احساس شادبودن داشته باشیم. همه شرکت‌های بازاریابی شکلات تلاش می‌کنند این پیام را به شیوه‌های مختلف به مصرف‌کنندگان برسانند. بعضی از آنها از راه بهبود مواد غذایی این پیام را می‌رسانند و برخی با حافظه ما ارتباط برقرار می‌کنند. طراحی بسته‌بندی باید بتواند این پیام را برساند، پیام برند نقش مهمی در بهبود تصویر برند در بین خریداران دارد و باعث افزایش اعتماد به برند و بهبود فروش می‌شود.

۶- رنگ

The Colour

در صنعت غذایی نمی‌توان به هر محصول رنگ مخصوصی را نسبت داد، این ویژگی برای این صنعت هم مزایای خوبی دارد و هم مزایای بدی.

در طراحی بسته‌بندی معمولا فقط طراح این صلاحیت را دارد که رنگ را انتخاب و نهایی کند، گام بعدی، انتخاب رنگ مرتبط با مواد تشکیل‌دهنده خواهد بود، به طور مثال یک محصول سیب می‌تواند در یک ظرف قرمزرنگ قرار بگیرد، اما از سایر رنگها وسایه‌های مرتبط با محصول نیز می‌توان استفاده کرد.

گاهی اوقات طراحان می‌توانند از رنگهای مرتبط با طعم محصول استفاده کنند، برخی شرکت‌ها از رنگهای خنثی استفاده می‌کنند تا اهمیت رنگ را نشان دهند، گاهی اوقات شرکتها از رنگهای متفاوت استفاده می‌کنند و موفقیت خوبی هم به دست می‌آورند.

قبل از انتخاب رنگ، تجزیه و تحلیل فضا کاملا ضروری ست تا رنگی را انتخاب کنید که تاثیر بلندمدتی داشته باشد، چون بعد از انتخاب رنگ و نهایی‌شدن آن امکان بازگشت، حداقل برای مدت زمان قابل توجهی وجود نخواهد داشت.

۷- جایگاه‌یابی

The Positioning

چرا زمانی که محصول بسته‌بندی می‌شود جایگاه‌یابی برای آن اهمیت پیدا می‌کند؟ آیا این مساله روی فروش و دیده‌شدن محصول تاثیر دارد؟ یکی از دلایل آن این است که نوع بازار هدف را تعیین می‌کند. هر بخش از مخاطبان رفتار خرید منحصربفردی را دارند و بر اساس همین رفتار هم محل خرید را انتخاب می‌کنند. مصرف‌کننده‌ای که از سوپرمارکت خرید می‌کند خیلی سریع جذب رنگ و شکل محصول می‌شود.

منحصربفرد بودن یک عنصرکلیدی برای تمرکز است. در بوتیک‌ها اما وضعیت کمی متفاوت است. مشتری بیشتر به جزییات و زیبایی محصول اهمیت می‌دهد، هنگام طراحی بسته‌بندی محصول باید به این موارد توجه شود. شناخت و درک رفتار مشتریان مختلف برای طراحی بسته‌بندی ایده‌های خوبی به طراح می‌دهد.

برخی از شرکت‌ها به خاطر رسیدن به این شناخت و درک رفتار مشتریان نسخه‌های آزمایشی محصول را ارائه می‌دهند.

۸- تصویر

The Image

هنگام انتخاب یک محصول در نگاه اول چه چیزی برای شما مهم است؟ مسلما اسم برند نخواهد بود چشمان شما قبل از توجه به کلمات، تصاویر را ثبت می‌کنند.  اگر چه ممکن است این توجه فقط چند ثانیه طول بکشد.

این تصویر ممکن است تصویر واقعی محصول یا شماتیکی از مواد تشکیل‌دهنده محصول باشد و در بعضی مواقع هم ممکن است تصویر به احساس لذتی که از مصرف محصول برای ما ایجاد می‌شود، اشاره کند، موارد زیادی وجود دارند که بخواهیم به آن اشاره کنیم، به هر حال تصاویر به عنوان بخشی از طراحی بسته‌بندی مهم هستند، وجود ارتباط بین تصاویر و محصول مهم است و می‌تواند توجه مشتری را به خود جلب کند، نگاه اول تاثیر خیلی زیادی روی انتخاب مشتری دارد.

طراحی مینیمالیست برای دستیابی به مشتری همیشه جذابتر از طراحی پیچیده می‌باشد. طراحی برای رسیدن به موفقیت هم باید نوآورانه و هم موثر باشد.

۹- نحوه مصرف

The Instructions

وجود دستورالعمل مصرف یک محصول در بسته‌بندی آن ضروری است، این دستورالعمل شامل مقدار محصول، تاریخ انقضاء، ارزش غذایی و حتی آدرس شرکت می‌باشد.

تعدادی از این اطلاعات ضروری هستند و نمی‌توان از آنها صرف‌نظر کرد و هیچ دلیلی وجود ندارد که این اطلاعات در جایی از طراحی مخفی شوند.

روشهای خلاقانه برای برقراری ارتباط با پیام برند می‌توانند شناسایی شوند. اگر چه فقط ظاهر اولیه محصول در نگاه اول دیده می‌شود، مشتریان اما امروز تشنه اطلاعات در خصوص محصول هستند و دوست دارند بدانند غذای محبوب آنها از چه چیزی تشکیل شده است. خیلی مهم است که شفاف باشید و اطلاعات ضروری را در اختیار مشتریان قرار دهید، صرفنظر کردن از یک یا دو گام اصلا توصیه نمی‌شود.

۱۰- جنس

The Texture

جنس طراحی بسته‌بندی مواد غذایی از مواد درشت تا ریز و صاف و براق متغیر است. هیچ دستور یا توصیه‌ای وجود ندارد که نوع ماده به‌کار رفته در طراحی بسته‌بندی چه چیزی باشد و این موارد کاملا به سلیقه تیم طراح بستگی دارد، اما فاکتورهای مشخصی وجود دارند که هنگام تصمیم‌گیری در خصوص طراحی بسته‌بندی باید به آنها توجه شود. این اطلاعات می‌تواند از سایر شرکت‌های موجود در بازار جمع‌آوری شود.

کارشناسان الگوهای خاصی را بر اساس سالها تحقیق و آنالیز جمع‌آوری کرده‌اند، هر موادی برای هر طراحی مناسب نیست، برای دستیابی به روشهای خلاقانه برای طراحی محصول نیاز به نوع خاصی از مواد هست و این می‌تواند از طریق تحلیل و آنالیز روندهای موجود و همچنین آزمایش فناوری‌های جدید حاصل می‌شود.

توجه به گزینه‌های مختلف و پذیرش تجربه‌های جدید قبل از انتخاب ضروری است و همچنین لازم است که برای تصمیم‌گیری نهایی به شهود خود نیز توجه کنید.

۱۱- ایمنی

The Safety

بسیاری از محصولات از یک نقطه کشور به نقطه‌ای دیگر فرستاده می‌شوند. حتی تعدادی از محصولات مشتری‌های جهانی دارند و ضروی است که در طول انتقال سالم بمانند و استانداردهای لازم حفظ شود.

همه محصولات قبل از رسیدن به دست مشتری در معرض آسیب‌های زیادی قرار دارند طراحی بسته‌بندی با روکش مناسب می‌تواند از خراب شدن آنها جلوگیری کند و آنها را در مقابل هرگونه آسیب بیرونی مقاوم کند.

طراحی بسته‌بندی قهوه باید طوری باشد که تازگی آن حفظ شود، طراحی باید انعطاف‌پذیر باشد. اگر چه ممکن است به نظر برسد که این موارد مربوط به حوزه عملیاتی هستند، برای ذینفعان سازمان ضروری است که وسعت شرایط را درک کنند.

۱۲- رقبا

The Competition

تعدادی از شرکت‌ها رقبایشان را مانند یک قطب مخالف نگاه می‌کنند و همیشه برای پیروزی در این رقابت هوشیار هستند. اشتباه آنها این است که رقبایشان در واقع منبع باورنکردنی اطلاعات هستند، هر شرکت سرمایه‌گذاری عظیمی می‌کند تا انتظارات و رفتار مشتریان را درک کند، تمام اقدامات آنها با یک هدف واحد تدوین شده است حتی شکست‌های آنها می‌تواند منبع اطلاعاتی خوبی برایشان باشد. اگر چه شما ممکن است از رقبا متنفر باشید، ضروری است که به آنها احترام بگذارید و از آنها یاد بگیرید.

جنگ بین برندها یک پدیده رایج در صنعت است، رقابت‌های سالم اما همیشه به سود مشتریان بوده و باعث ارتقاء محصول شده، برندها همیشه تلاش می‌کنند تکنولوژي‌ و روشهای جدید برای ماندن در رقابت خلق کنند و این باعث توسعه و تغییرات عالی در صنعت می‌شود، طراحی بسته‌بندی محصول رقبایتان می‌تواند یک چالش الهام‌بخش برای شما باشد.

نتیجه‌گیری:

اگر موافق باشید یا نه، این یک چیز طبیعی است که توجه ما همیشه به سمت محصول براق و رنگارنگ در قفسه‌های محصول جذب می‌شود. اگر چه کیفیت نقش مهمی در موفقیت محصول ایفا می‌کند، طراحی بسته‌بندی غذایی چیزی است که بیشتر مشتریان را به سمت خود جذب می‌کند.

در یک راهرو که پر از بسته‌بندی‌های چای است، معمولا عجیب‌ترین بسته‌بندی توجه مشتری را به سمت خود جذب می‌کند، البته نمی‌توان گفت چنین طراحی حتما منجر به فروش می‌شود اما چنین طراحی می‌تواند محصول را در رقابت قرار دهد، یک محصول با طراحی بسته‌بندی جذاب مشتریان در صفحات اجتماعی را به خوبی جذب می‌کند و آنها را ترغیب می‌کند آن محصول را امتحان کنند، توجه به این امور هنگام طراحی بسته‌بندی ضروری است.

 

آژانس تبلیغاتی طرح سوم با سالها تجربه در زمینه طراحی بسته بندی آماده ارائه هرگونه خدمات در این زمینه به کسب‌وکارها می‌باشد، نمونه کارهای ما را می‌توانید در این لینک ببینید.

 

 منبع: designhill

بدون دیدگاه

Post A Comment