logo
Copyright Tarhe Sevom 2020. All rights reserved.
ویژگی های یک لوگوی خوب چیست؟مشخصه های اصلی یک لوگوی حرفه ای
برندینگ، تبلیغات، طراحی هویت بصری
شرکت برندینگ,شرکت تبلیغاتی,
1202
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-1202,single-format-standard,bridge-core-2.2.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-21.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

ویژگی های یک لوگوی خوب چیست؟مشخصه های اصلی یک لوگوی حرفه ای

ویژگی های یک لوگوی خوب چیست؟مشخصه های اصلی یک لوگوی حرفه ای

طراحی لوگو در اصل پایه ای است که شما بر اساس آن برند خود را می سازید و خود شروعی است برای برندینگ شما. اما آیا می توانید یک لوگو خوب و حرفه ای را شناسایی کنید؟ ویژگی های یک لوگو فوق العاده چیست؟ آیا می توانید فرق یک لوگو منحصر به فرد را از یک لوگو کلیشه ای بگویید؟ لازم است بدانید که یک لوگو خاص قادر به یادآوری یک شرکت است. چنین لوگویی دقیقاً می تواند پیام تجاری و همچنین هویت بصری برند یک شرکت را به مخاطبان مورد نظر خود منتقل کند. یک لوگوی خوب، منحصر به فرد، جذاب و دارای هدف می باشد، این هدف چیزی بیش از یک اثر هنری است. یک لوگو تجاری به طور معمول یک تصویر گرافیکی یا نمادی است که دارای یک نام تجاری است و یا از آن نام تجاری پشتیبانی می کند. لوگو های گرافیکی صرفاً تصویری از اشیاء هستند. به عنوان مثال، لوگوی اپل فقط سیب گاز زده دارد یا لوگو نایک نوعی خش خش صدای پا است. برخی از لوگو ها نیز هم شامل هم شامل تصویر و هم شامل نام می باشند.

 

ویژگی های یک لوگوی خوب چیست و چه مشخصه هایی دارد؟

 

1-یک لوگوی خوب باید به یاد ماندنی باشد

یکی از ویژگی های اصلی طراحی لوگو این است که باید برای مخاطب به یاد ماندنی باشد . یک لوگو باید بتواند توجه مخاطب را به خود جلب کند. لوگو همچنین باید مشتریان آینده را نیز درگیر کند. معمولاً یادآوری لوگوهای منحصر به فرد راحت تر است. برخی از لوگو ها فقط نمادی هستند که که به یاد آوردن آن آسان تر از یک نام شرکت است. به عنوان مثال لوگو اپل که ما از آن تصویر یک سیب گاز را به یاد می آوریم. این تصویر به یادماندنی تر از نام شرکت است و بیشتردر ذهن مشتری می ماند . بنابراین به این شکل است که یک شرکت برند و هویت بصری خود را می سازد. بنابراین، واضح است که لوگوی کسب و کارها هنگامی که از نمادهای گرافیکی استفاده می کنند به یاد ماندنی می شوند. همه ما می دانیم که تصاویر را واضح تر از کلمات به یاد می آوریم و به رسمیت می شناسیم. منظور این است که اگر نتوان یک تصویر را به سرعت تشخیص داد، بنابراین احتمال یاداوری آن هم کم خواهد بود و به این دلیل است که معمولاً هنگام ایجاد یک لوگو به یادماندنی، تصاویر انتزاعی به عنوان یک گزینه مناسب در نظر گرفته نمی شوند. توجه کنید که اگر نمادی که در طراحی لوگو استفاده می کنید به اسم شرکت مربوط باشد، این لوگو به یاد ماندنی تر می شود. قاعدتاً لوگویی طراحی بهتری دارد و به یاد ماندنی تر است، که هم شامل نماد است و هم شامل اسم. نکته دیگر برای ایجاد لوگو های به یاد ماندنی استفاده از فونت هایی است که استفاده زیادی ندارند. چنین طراحی هایی از لحاظ بصری متمایز تر از بقیه طراحی ها می باشند. نه تنها لوگو، بلکه سایر طراحی های گرافیکی مانند طراحی بروشور با استفاده از حروف برجسته منحصر به فرد، به یاد ماندنی تر می شوند. به یاد داشته باشید اگر طراحی گرافیکی لوگوی شما منحصر به فرد نباشد، توجه مردم را به خود جلب نخواهد کرد. زمانیکه ما تصویرهایی تکراری را بطور مکرر مشاهده می کنیم دیگه تمایلی در به خاطر نگه داشتن آنها نداریم و ترجیح می دهیم تا سریعاٌ آنها را فراموش کنیم. لوگوهای به یاد ماندنی شرکت ها در گذر زمان همچنان زنده باقی می مانند. لوگوی شرکت هایی جاودانه می شوند  که مردم به دلیل سادگی در طراحی و انتقال پیام تجاری، همچنان به آنها علاقه مند می شوند. برای خلق یک طرح گرافیکی جاودانه؛ می توان تعصبات فرهنگی را در ترکیب با عناصر رنگ ها و … برجسته نشان داد. شکل ساده، رنگهای قابل تشخیص برای صنعت و تجارتی که ارائه میدهید، فونتهای مناسب و غیره کلیدهایی در طراحی هستند که برای دهه های بعدی نیز به کار می آیند.

 

طراحی لوگو

 

2- هدفمند بودن لوگو

یکی دیگر از ویژگی های لوگوی خوب برای یک سازمان هدفمند بودن آن است. هدفمند بودن لوگو جزء مشخصه های اصلی یک لوگوی حرفه ای است. این بدان معنی است که لوگو، جوهره ی برند شرکت و تجارت را به نمایش می گذارد. چنین لوگویی بیانگر ارزش های تجاری یک شرکت است و برای مشتریان معنایی خاص دارند. بنابراین، مردم میتوانند براحتی درک کنند که این شرکت چه کاری انجام می دهد و تا چه حد می تواند  برای مشتریانش مفید باشد.

 

3- منحصر به فرد بودن لوگو

لوگو باید دارای یک طراحی منحصر به فرد و خاص باشد. منظور ما این است که لوگو نباید هیچ المان کلیشه ای داشته باشد و مردم باید بتوانند لوگوی ما را از بسیاری از لوگوهای موجود در بازار متمایز کنند. با این حال منحصر به فرد ساختن طرح لوگو کار آسانی نیست چون تعداد لوگوهای موجود در بازار بسیار زیاد است. لوگوی شرکت های بزرگ هنوز هم استوار و قابل بحث هستند. در حقیقت، طراحی منحصر به فرد باید یکی از ویژگی های اصلی در طراحی کلیه طرح های گرافیکی مثل کاتالوگ، کارت ویزیت و … باشد. منحصر به رد بودن به عنوان یک مشخصه اصلی در طراحی لوگو حرفه ای است.

 منحصر به فرد بودن لوگو

 

4- ساده بودن لوگو

ساده بودن لوگو یکی از ویژگی های یک لوگوی خوب . حرفه ای است ولی در عین حال باید یک المان منحصر به فرد و قانع کننده نیز در طراحی وجود داشته باشد. معمولاً تمام لوگوی شرکت های معتبر جهان ساده و بدون هیچگونه پیچیدگی هستند. طرح لوگو باید قوی، روان، تمیز و در عین حال جذاب باشد. طراحی ساده لوگوی سازمان ها اتفاقی نیست و کاملا هدفمند است. هدف از طراحی ساده لوگو، تشخیص سریع بینندگان است. برای اینکه یک برند در بازار قابل رقابت باشد، بسیار مهم است که لوگوی آن به یاد ماندنی باشد. موفقیت لوگوی یک شرکت در این است که مشتری بتواند بطور خودکار و سریع لوگوی آنها را تشخیص دهد.

به عنوان مثال هنگامی که حرف زرد رنگ M را مشاهده می کنید ناخودآگاه به یاد رستوران مک دونالد می افتید، یا مثلا هنگامی که سیب گاز زده را می بینید به یاد غول سازنده گوشی های هوشمند می افتید. پس باید همیشه این نکته ساده اما بسیار مهم را در رابطه با طرح های گرافیکی خود به یاد داشته باشید، حتی صفحه رسانه های اجتماعی شما باید یک طرح ساده باشند که بتوانند مخاطب را درگیر خود کنند.

 ساده بودن لوگو

 

5- متنوع بودن لوگو

اغلب ، لوگو ها روی سطحی چاپ می شوند که بی رنگ است. به عنوان مثال ، یک لوگو که در یک آگهی روزنامه به رنگ سیاه و سفید ظاهر می شود. یک لوگو در اکثر فتوکپی ها ، اسناد فکس شده ، لوازم التحریر و غیره نیز بی رنگ به نظر می رسد. لوگویی ایده آل است که حتی در نسخه بی رنگش تأثیر خود را از دست ندهد. این بدان معنی است که طراحی تبلیغاتی شما که می خواهید در یک روزنامه منتشر کنید باید بتواند لوگوی شما را به طرز چشمگیری به رنگ سیاه و سفید نمایش دهد. یک لوگو می تواند کاربرد بسیار زیادی داشته باشد. امروزه انواع زیادی از رسانه ها وجود دارد ؛ بنابراین یک شرکت می تواند انتخاب کند که لوگوی خود را در تبلیغات تلویزیون ، تبلیغات چاپی ، وب سایت ها ، صفحه فیس بوک و سایر صفحات اجتماعی به نمایش بگذارند. همچنین ممکن است که دوست داشته باشید که لوگوی خود را بر روی کامیون ها ، لیوان های قهوه ، لباس و حتی ماورد دیگر چاپ کنید. بنابراین شما می توانید لوگوی خود را برروی همه چیز چاپ نمایید.

 

یک لوگوی خوب چه مشخصاتی دارد؟

بیایید به برخی از مثالهای موجود در زندگی واقعی نگاه کنیم و در مورد اینکه کدام عناصر سبب موفقیت لوگوی آنها می شود ، صحبت خواهیم کرد.

 

1-لوگوی اپل

یک ایده بسیار ساده از یک سیب گاز زده است که برگرفته از داستان سیب اسحاق نیوتن می باشد . این لوگوی معروف نشان دهنده اشاعه ی دانش و اطلاعات با ستفاده از رایانه می باشد. همچنین مفهوم روشنگری بشریت از داستان آدم و حوا قابل مشاهده است.

 لوگو اپل

 

2- لوگوی مایکروسافت

لوگوی مایکروسافت چهار رنگ است که هر کدام یک جزء مستقل را نشان می دهند. مربع آبی نمایانگر ویندوز   یعنی سرگرمی هست  و رنگ زرد نشان دهنده سطح است که هنوز هیچ .Xboxاست. قرمز نماینده دفترکار است. سبز نمایانگر مبنایی برای انتخاب رنگ زرد نیست.

 

لوگو مایکروسافت

 

3- لوگوی سامسونگ

سامسونگ یک شرکت کره‌ای است. در زبان کره ای ، کلمه “سامسونگ” به سه ستاره اشاره دارد. بنیانگذار سامسونگ می خواست که حضورش در بازار مانند حضور ستاره ها در آسمان باشد و همچنین قدرت خود را با این لوگو به نمایش بگذارد. لوگوی فعلی شرکت سامسونگ در طول تاریخ حضور خود به این شکل در آمده است.

 

لوگو سامسونگ

 

4- لوگوی فورد

لوگوی فورد قابلیت اطمینان و مقرون به صرفه بودن را از طریق شکل معروف لوگوی بیضی شکل خود نشان می دهد. فورد اولین شرکت تولید کننده خودرو است که هنوز هم حروف F و D که از نام بنیان گذار آن گرفته شده است برروی آن حک شده است.

 

لوگو شرکت فورد

 

5- لوگوی شرکت هوندا

لوگوی شرکت هوندا از حرف H برای نشان دادن اطمینان و دوام استفاده کرده است. این لوگو بر اساس نام اصلی بنیان گذار Soichiro Honda نام گذاری شده است و حرف H در لوگو بر همین اساس آمده است.

بدون دیدگاه

Post A Comment