logo
Copyright Tarhe Sevom 2020. All rights reserved.
روانشناسی طراحی بسته بندی
برندینگ، تبلیغات، طراحی هویت بصری
شرکت برندینگ,شرکت تبلیغاتی,
1077
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-1077,single-format-standard,bridge-core-2.2.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-21.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

روانشناسی طراحی بسته بندی

روانشناسی طراحی بسته بندی

بسته بندی یکی از المان های بسیار مهم در بحث برندینگ است. بسیاری از افراد بر این باور هستند که هدف اصلی بسته بندی ترغیب مشتری به خرید محصول است. برای بسیاری از کالا های مصرفی بسته بندی شده، بسته بندی، ابزار بازاریابی برند است و بر مصرف کنندگان، حتی پس از پایان فرآیند خرید، تأثیرگذار است. به بیان دیگر، پس از این که محصول به منزل مشتری منتقل شد، می تواند بر سلیقه و حتی نحوه ی استفاده از آن تأثیر بگذارد.

 بسته بندی به عنوان یک ابزار با اهمیت در برندینگ است. از آن جایی که بیشتر تصمیم گیری ها برای خرید محصولات و انتخاب برند محصول در هنگام خرید گرفته می شود، بسته بندی مناسب و جذاب می تواند مشتری را به سمت خود جذب کند، ارزش محصول را به او منتقل کند، ارزش ویژه ی برند را تقویت کند و اطلاعاتی کلیدی را در زمینه ی مقایسه آن با سایر گزینه ها ارائه می دهد.

 

طراحی بسته بندی محصولات مختلف

رنگ قرمز و سبز در طراحی بسته بندی پودر لباسشویی Tide، می تواند توجه افراد و مشتری ها را به خود جلب کند. این در حالی است که طراحی بسته بندی Apple ipod  که به رنگ سیاه و سفید است تصویر یک محصول منحصر به فرد را در ذهن مخاطب ایجاد می کند و حس متفاوت بودن محصول را به مشتری انتقال می دهد. یا طرح بسته بندی باریک و بلند شامپو حس ظرافت و لطافت را در ذهن مشتری ایجاد می کند حال اگر همین محصول با طراحی بسته بندی کوتاه و تپل بود در ذهن مشتری شامپویی با حجم کم تجسم می شد.

 

طراحی بسته بندی می تواند بر حس چشایی تأثیرگذار باشد

حس چشایی و حس لامسه در ما انسان ها بسیار تأثیر پذیر است و آنچه را که ما برروی بسته بندی می بینیم باعث می شود که “طعمی را که فکر می کنیم محصول دارد، به واقع حس کنیم.”

با توجه به این موضوع نوشته و تصاویر انتخاب شده برای طراحی بسته بندی محصولات می تواند تأثیر بسیار زیادی را بر انتظارات افراد و همچنین بر حواس آن ها باقی بگذارد.

به عنوان مثال در طی یکی از مطالعات برای بسته بندی محصولات غذایی دو نمونه غذایی با برچسب های “ده گرم پروتئین” و “ده گرم پروتئین سویا” درج شده بود را به 181 نفر نشان دادند. هردوی این نمونه ها مشابه یکدیگر بودند و سویا نداشتند. با وجود این بسیاری از افراد بر این باو بودند که سویا، طعم اشتهاآوری ندارد و به همین دلیل نمونه ای را که حاوی سویا می دانستند به عنوان ماده ی غذایی “بد مزه و بدبو” معرفی کردند.

 

طراحی بسته بندی بر ارزش محصول تاثیرگذار است

بسته بندی محصول ارزش آن را برای مشتری مشخص می کند و هرچه طراحی این بسته بندی مجلل تر باشد این حس را در مشتری بوجود می آورد که محصول خوبی را خریداری کرده است. بعضی از افراد تصور می کنند که هرچقدر بسته بندی محصولی که خریداری می کنند بزرگتر باشد قیمت آن در برابر اندازه اش عادلانه و منطقی تر است. در کل طراحی بسته بندی می تواند نگرش و دید ما را نسبت به ارزش محصول تغییر دهد. طی مطالعه ای به این نتیجه رسیدند که افراد تصور می کنند بسته بندی‌های بلند و باریک نسبت به بسته بندی‌های کوتاه و عریض ، حاوی حجم بیشتری از محصولات هستند.

 

طراحی بسته بندی می تواند بر رفتار مصرف افراد تاثیرگذار باشد

مطالعات نشان می دهد که با بزرگتر شدن اندازه بسته بندی‌ها مصرف افراد هم بیشتر می شود. یکی از دلایل این موضوع آن است که هرچه بسته بندی بزرگتر باشد، هنجار مصرفی افراد تغییر می کند و افزایش می یابد. طی یکی از مطالعات که در سینمایی در شیکاگو انجام شد، ظرف های متوسط و بزرگی از ذرت را به افراد به صورت رایگان می دادند و مشاهده کردند که مصرف آن دسته از افراد که ظروف بزرگتری را دریافت کردند حدود 45 درصد بیشتر از سایرین بود.

بسته بندی می تواند بر شیوه‌ی استفاده از محصول تاثیر بگذارد

یکی از راهکارهایی که باعث افزایش استفاده از کالاها می شود این است که افراد را ترغیب به استفاده از آن در موقعیت های جدید کنیم. مثل خوردن سوپ در وعده صبحانه که کم کم بین مردم مقبول شد. طی تحقیقی که برای 26 محصول بین 402 مصرف کننده انجام شد به این نتیجه رسیدند که افرادی که نحوه استفاده از محصول را از طریق بسته بندی آموخته اند دو برابر تعداد افرادی است که از طریق تبلیغات تلویزیون آموخته اند. یکی از مهم ترین دلایل تاثیرگذاری بسته بندی در این است که بسته بندی ضمانت کافی برای برقراری ارتباط نزدیک با مشتری ها را دارد. دلیل این ضمانت آن است که محصول برند ما مستقیما در اختیار علاقمندان برند قرار می گیرد (برخلاف تبلیغات تلویزیونی).

 

بدون دیدگاه

Post A Comment