logo
Copyright Tarhe Sevom 2020. All rights reserved.
داستان برند آمازون
برندینگ، تبلیغات، طراحی هویت بصری
شرکت برندینگ,شرکت تبلیغاتی,
1061
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-1061,single-format-standard,bridge-core-2.2.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-21.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

داستان برند آمازون

داستان برند آمازون

جفری بزوس مدیر یک صندوق سرمایه گذاری در وال استریت بود که در سال 1994 آن را رها کرد و وبسایت   amazon.com  را تاسیس کرد. آمازون یک خرده فروشی آنلاین کتاب بود که در مدت یکسال بیش از یک میلیون عنوان کتاب را عرضه کرد و در آن زمان به عنوان بزرگترین فروشگاه کتاب در دنیا معرفی شد. یکی از دلایل موفقیت جفری بزوس استراتژی بود که برای برندینگ خود در نظر داشت. او بر این باور بود که باید تجربه ی خرید منحصر به فردی را برای مشتری بوجود آورد و در همین راستا خدمات بسیار زیادی را در اختیار آن ها قرار میداد. بزوس در نظر داشت که آمازون باید به عنوان مشتری‌مدارترین شرکت در دنیا مطرح شود. در راستای این هدف بزوس که در نظر داشت بهترین خدمات را در اختیار کاربرانش قرار دهد که آن ها بتوانند بهترین تجربه ی خرید آنلاین را داشته باشند، اقداماتی را برروی وبسایت‌ آمازون انجام داد.

 

بهبود تجربه ی کاربری مشتریان

نمایش محصولات مرتبط

از کارهایی که بزوس در راستای بهبود تجربه ی کاربری مشتریان در وبسایت خودش انجام داد این بود که هر کاربر با سرچ محصول مورد نظرش، محصولات مرتبط و مشابه هم برای او در همان صفحه نمایش داده می شد.

 

ارسال مطالب مفید

برای کاربرانی که در سایت عضو می شدند یا برای موضوعی نظر خود را ثبت می کردند، اطلاعات و مطالبی را به صورت دوره ای برای آن ها ارسال می کرد.

 

منحصر به فرد ساختن صفحه اول

آمازون برای ایجاد تجربه کاربری منحصر به فرد و ایجاد ارتباط نزدیک با کاربرانش صفحه اول سایت را برای کاربرانی که در سایت عضو شده بودند منحصربه فرد برای خودشان کرد به این ترتیب هر کاربر با بازکردن وبسایت با ترکیب و نمایش دلخواهش مواجه می شود.

بزوس در این باره می گوید:”ما می خواهیم  amazon.com مناسب ترین انتخاب برای تک تک مشتری ها باشد. اگر ما 4.5 میلیون مشتری داریم باید 4.5 میلیون فروشگاه هم برای آن ها ایجاد کنیم”.

 

ارسال سریع و بدون هزینه

آمازون بیشتر سفارش های خود را به عنوان سفارش های ضروری اولویت بندی می کرد و آن ها را بدون هیچ هزینه ای برای مشتری ها ارسال می کرد. آمازون با این کار رهبری بازار را در دست گرفت.

سرانجام این اقدامات مشتری مدارانه آمازون نتیجه داد و در سال 1998 بیش از 60% از سفارش های این سایت، تکرار خرید مشتری های قدیمی بود.

 

مهم‌ترین عامل رشد اولیه‌ی آمازون

بخش بزرگی از رشد اولیه ی آمازون به دلیل تبلیغات دهان به دهان مشتری ها و بیان تجربه ی خوبی بود که از این سایت داشتند. به این ترتیب به سرعت آمازون به عنوان اولین گزینه برای خریدهای آنلاین مطرح شد.

یکی از تحلیلگران صنعت در سال 1998 در رابطه با آمازون چنین گفت:

“وقتی شما به خرید الکترونیکی فکر می کنید، اولین چیزی که به ذهن تان می رسد، آمازون است.”

 

تبلیغات آمازون

هزینه تبلیغاتی که آمازون صرف تبلیغات کرد در مقایسه با سایر شرکت های اینترنتی بسیار کم بود. به طور مثال آمازون در سه ماهه ی چهارم سال 1998 حدود 3.7 میلیون دلار هزینه صرف تبلیغات کرد.

 

سایر مطالب سایت طرح سوم در حوزه برند را  می‌توانید در لینک‌های زیر مطالعه کنید:

معماری برند

۴ روش وفاداری برند

تدوین استراتژی برند

فلسفه برند دیزنی

تعریف برند و برندینگ

بدون دیدگاه

Post A Comment