logo
Copyright Tarhe Sevom 2020. All rights reserved.
تأثیر طراحی لوگو در جذب توریست (برندینگ شهری)
برندینگ، تبلیغات، طراحی هویت بصری
شرکت برندینگ,شرکت تبلیغاتی,
1185
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-1185,single-format-standard,bridge-core-2.2.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-21.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

تأثیر طراحی لوگو در جذب توریست (برندینگ شهری)

تأثیر طراحی لوگو در جذب توریست (برندینگ شهری)

این مطالعه به بررسی تأثیر طراحی لوگو گردشگری بر روی تصور مردم و قصد آنها برای بازدید از کشوری که در حال تبلیغ است، می پردازد. در یک نظرسنجی آنلاین، به دانشجویان لوگو های گردشگری استرالیا، کنیا و مالاوی نشان داده شد. نتایج نشان می دهد که با توجه به صرف نظر کردن از دانش و نگرش قبلی دانشجویان نسبت به کشورهای مذکور، ارزیابی آنان از لوگوی کشور به طور قابل ملاحظه ای بر تصور و تمایل آنها برای بازدید تأثیر داشته است.

تأثیر طراحی لوگو در جذب توریست

رشد سریع در جهانگردی بین المللی ، دولت ها را برانگیخته است تا کشورهای خود را به عنوان مقصد گردشگری برتر معرفی کنند. سازمان جهاني جهانگردي سازمان ملل متحد (UNWTO) گزارش مي دهد كه بيش از 900 ميليون جهانگرد براي تعطيلات خود از مرزهاي بين المللي عبور كردند و 856 ميليارد دلار آمريكا را تنها در سال 2007 خرج کرده اند.

UNWTO روند رشد مستمر در جهانگردی بین المللی را پیش بینی می کند و برای سال 2030 ، 1.8 میلیارد گردشگر بین الملی را پیش بینی کرده است به طوریکه هر ساله به طور متوسط 43 میلیون گردشگر جدید از سال 2010 تا سال 2030 اضافه می شود. کشورها به منظور دست آوردن سهم خود از سرمایه های گردشگری ، به طور فعال از استراتژی ها و تاکتیک های روابط عمومی بین المللی برای ایجاد و ارتقاء تصویر مثبت و متمایز خود در بازار جهانی استفاده می کنند. بر اساس این تحقیق، توریسم یکی از سه هدف برتر بود که کشورها در سراسر جهان با آژانس های روابط عمومی در ایالات متحده قراردادهایی امضا کرده بودند .

برای ترغیب مسافران بین المللی ، کشورها مشتاق هستند که نمادی را که خصوصیات متمایز و منحصر به فرد خود را در جامعه جهانی، به همان روشی که شرکت ها هویت بصری خود را به آنها ارتباط می دهند ، شناسایی و تبلیغ کنند. در واقع ، محققان مدیریت مقصد معتقدند که اجرای جایگاه برند ها با توجه به ماهیت پیچیده و چند جانبه بودن، ویژگی های بسیاری در مدیریت برندهای شرکت دارد.

یكی از راه های دستیابی به مزیت رقابتی در برندسازی بین المللی گردشگری، طراحی لوگو به یادماندنی در کشور مقصد است. پس از انتخاب یک طرح ایده آل، از لوگو ها می توان در طیف گسترده ای از مکانهای تبلیغاتی ، مانند تبلیغات الکترونیکی و وب، طراحی بسته بندی، سربرگ، کارت ویزیت، گزارش های سالانه و موارد دیگر استفاده کرد. این نمادها به منظور اینکه مفاهیم و عواطف را برانگیخته کند، بر رفتار تأثیر ببخشند و به شناختشان سرعت ببخشد، شناخته شده اند. یک لوگوی کشور ممکن است وقایع خاص یا تاریخی را منعکس کند یا اخلاق شهروندان خود را نشان دهد. مشخص شده است که یک برند قوی با ورود قابل توجه گردشگران در یک کشور رابطه مستقیم دارد، بطوریکه بازدید کنندگان و سرمایه گذاران آینده نگر در تصمیم گیری های خود به تصویر مقصد متکی هستند. حال سؤال این است كه چگونه مردم این لوگو ها را ارزیابی می كنند و آیا نتایج مطلوب (مثلاً تصور مثبت و تمایل به بازدید از یك كشور) را می توان برگزید. برخی از لوگو ها به راحتی قابل تشخیص هستند و می توانند احساسات و هیجان مثبتی را نسبت به یک کشور مقصد به وجود آورند ، در حالی که برخی دیگر نمی توانند این کار را انجام دهند. اگرچه مطالعات بسیاری در مورد ویژگی های طراحی لوگو وجود دارد ، اما کمتر کسی چگونگی ارزیابی افراد عادی از کیفیت لوگو ها و چگونگی تأثیر این ارزیابی ها روی نگرش افراد نسبت به کشور مورد نظر و تمایل آنها به بازدید ،  و همچنین هدف نهایی ارتقاء گردشگری را بررسی کرده است.

طراحی لوگو

بررسی ادبیات

برند سازی ملی

توریست ها یک کشور را از جهات مختلف مورد ارزیابی قرار میدهند. طبق گفته محققان، شش فاکتور وجود دارد که بر اساس آنها کشورها باهم در حال رقابت هستند: صادارات، حکومت، سرمایه، فرهنگ، مردم و گردشگری. همچنین شش بعد از عواملی که باعث شهرت یک ملت می شود را معرفی کردند: جذابیت های عاطفی، فیزیکی، مالی، رهبری،  فرهنگی و اجتماعی. جذابیت عاطفی نشانگر دوست داشتن، احترام  و اعتماد به نفس یک کشور است. جذابیت فیزیکی به جذابیت مکان و زیرساخت ها اشاره دارد. بعد جذابیت مالی حاکی از یک محیط مطلوب برای سرمایه گذاران مانند سطح رشد صنعتی، مالیاتی و ایمنی است. جذابیت رهبری، رهبری کاریزماتیک و چشم انداز شناخته شده یک کشور را در بر می گیرد. جذابیت فرهنگی شامل تنوع فرهنگی اجتماعی، تاریخ غنی و فعالیتهای تفریحی لذت بخش است. جذابیت اجتماعی شامل قبول مسئولیت به عنوان عضوی از جامعه جهانی و حمایت آشکار از کارهای مفیدی که برای ایجاد یک جامعه مطلوب نیاز است، می باشد. بنابراین، هر استراتژی مربوط به برندسازی ملی برای صنعت توریسم باید همراه با انتخاب فاکتورهای کلیدی یا ابعاد هویت ملی یک کشور که مربوط به هدف های جذب توریست است آغاز شود.

نام تجاری کشور به عنوان یک اقدام هدفمند که ترکیبی از ارتباطات تجسمی و تکنیک های بازاریابی برای ارتقاء یک کشور است، تعریف می شود. هدف برندسازی ملت  “ایجاد ادراک و نگرش بین المللی مثبت” تعریف شده است. یک بعد سنتی از نام تجاری کشور “تصویر مقصد” است که “نه تنها درک فردی از ویژگی های مقصد بلکه تصورات جامع از مقصد”   نیز در بر می گیرد.  نشان داده شده است که تصویر مقصد عامل تعیین کننده مهمی در انتخاب بازدید کنندگان است.  در رقابت شدید گردشگران و سرمایه گذاری آنها،  برندسازی مقصد تلاش می کند تا به هفت هدف گسترده برسد: تصویر، شناخت ، تمایز، ثبات، پیامهایی که برند می رساند، پاسخ عاطفی و انتظارات.

در مفهوم جهانگردی ، لوگوهای کشور مقصد می توانند فعالیت های روابط عمومی را برای ایجاد تصویر و هویت برند ، به ویژه قبل از اینکه بازدید واقعی صورت بگیرد ، تسهیل کنند. از آنجا که مسافران می توانند از بین هزاران مقصد برای بازدید  یک مقصد را انتخاب کنند ، برند تجاری مؤثر با اطمینان از تجربیات با کیفیت ،هزینه ی بازدید کنندگان را کاهش می دهد و راهی را برای مقاصد به منظور پیشنهاد فروش منحصر به فرد ارائه می دهد.

با این حال، طراحی لوگوهای کشور، به دلیل ابعاد چند وجهی هویت ملی کاملاً یک چالش محصوب می شود. انتخاب یک لوگو، کار دلهره آوری است. همانطور که گفته می شود: “لوگوها برداشت های بی نظیری را القا می کنند، امااین را باید در نظر داشت که کیفیت و نوع این برداشت ها همیشه آن چیزی نیست که طراحان در نظر گرفته اند”. بسیاری از لوگوها به دلیل اینکه دارای عناصر طراحی بی ربط هستند و با مخاطبانشان ارتباط ندارند، نمی توانند معنا را منتقل کنند. همچنین ممکن است که مدت طولانی ای در ذهن مردم باقی نمانند و به سرعت کنار گذاشته شوند. در واقع، یکی از شکافهای تحقیق در برندسازی مقصد، تعیین میزان تاثیر شعارها و لوگوهای برند است.

ارزیابی لوگوها توسط مردم

لوگو به عنوان “یک طراحی گرافیکی تعریف شده است که به عنوان یک نماد همیشگی برای یک شرکت، سازمان یا برند استفاده می شود”. یک لوگو را به عنوان یک نماد بصری تعریف شده است که دارای معانی و ارتباطات مطلوب برای محصولات ، خدمات و سازمان ها است. لوگوها “در حال برقراری ارتباط تصویری به منظور جلب توجه و سرعت بخشیدن به شناخت یک محصول یا شرکت هستند”. محققان عموماً قبول دارند كه لوگو ها باید قابل تشخیص باشند ، آشنا باشند ، معنای اجماعی را استخراج كنند و ارتباط عاطفی مثبت ایجاد كنند.

به عنوان نمادهای تصویری ، لوگو ها قراراست سریعتر از کلمات شناخته شوند. طراحی لوگو هایی که به راحتی قابل تشخیص باشند، بسیار مهم است زیرا آنها باید در محیط هایی با نور دهی متفاوت اثر خود را همچنان حقظ کنند. معمولاً افراد فقط برای مدت کوتاهی با یک لوگو سروکار دارند. بنابراین تشخیص لوگو در 2 سطح اتفاق می افتد. ابتدا مخاطبان باید لوگو ها را به درستی تشخیص دهند، سپس باید بتوانند لوگو ها را به مراجعه کنندگان خود به یاد آوری کنند و آنها را به هم مرتبط کنند. معیار تشخیص صحیح ، میزان یادآوری مردم از لوگو است. در زمینه طراحی لوگو برای اهداف گردشگری ، این تحقیق سطح سوم ، شناسایی هویت را به معیارهای تشخیص لوگو پیشنهاد می کند. در زمینه طراحی لوگو به منظور گردشگری ، شناسایی هویت را بر اساس معیارهای تشخیص لوگو پیشنهاد می کند. شناخت هویت به این صورت است که افراد مکاتبات بین عناصر موجود در طراحی لوگو و خود لوگو را به عنوان یک کل و هویت کشور مشاهده می کنند. به دلیل اینکه شهرت ملی عوامل مختلفی را توصیف می کند ، لازم است که یک لوگو ویژگی های اصلی کشور را بازگو کند.

واکنش های عاطفی و احساسی به لوگو ها می تواند بر نگرش بینندگان نسبت به نام تجاری، شرکت یا کشور تأثیر بگذارد. بنابراین، اغلب گفته می شود که یک لوگوی قوی، نمادی است که قادر است عواطف تماشاگران برانگیزد.  نمونه هایی از این واکنش های مثبت عاطفی شامل یک احساس کلی دوست داشتن یا هیجان یک ر محرک بصری است. این تأثیر مثبت می تواند با مشاهده مکرر لوگو ایجاد شود. واکنش های عاطفی منفی (به عنوان مثال ، احساس کلی نارضایتی یا کسالت ناشی از مشاهده لوگو) شاخص های طراحی با کیفیت پایین هستند.

آشنایی ذهنی عامل دیگری است که برای ارزیابی کیفیت لوگوی مورد استفاده قرار می گیرد. این اشاره به احساس ناخوشایند حتی زمانی که مردم قبلاً این لوگو را ندیده اند وجود دارد. درک از آشنایی زمانی افزایش می یابد که لوگوها معانی ایجاد شده را بیان می کنند و یا وقتی شبیه سایر نمادها یا اشیای شناخته شده ظاهر می شوند. به گفته محققان ، آشنایی ذهنی می تواند با گذشت زمان واکنش های عاطفی افراد را به لوگو ها افزایش دهد. در ایجاد لوگو ها، مهم است که کل آن را و نه صرفاً بخش هایی از آن را در نظر بگیریم زیرا این کلیت پیچیده عناصر در روابط نزدیک است که در نهایت معنا را ایجاد می کند.

نقش لوگو در جذب توریست

ارزیابی شکل گیری لوگو و تصویر کشور

مطالعات اولیه نشان داده است که برخی از لوگوها در برانگیختن احساسات مثبت ، انتقال معنی ، رساندن منظور و افزایش شناخت در مورد یک شرکت یا برند موفق بوده اند. محققان دریافتند که نمادها و لوگو های یک شرکت می توانند افراد را به سمت انجام کارهایی که معمولا انجام نمی دهند ، سوق دهند و کاربرد لوگوها را هر زمان که نیاز به اعتماد باشد ، پیشنهاد می کنند.  با توجه به ویژگی قابل حمل بودن لوگو می توان آن را جز متداول ترین عنصر بازاریابی دانست که هنگام سفر به خارج از کشور به شکل غیر قابل تغییر استفاده شود. در واقع ، چگونگی ارزیابی مردم از یک لوگو بر ارزیابی آنها از سازمانی که صاحب آن لوگو است تأثیر می گذارد. مردم احساسات خود را توسط عناصرهویت بصری مانند لوگوها را به محصول خود منتقل می کنند. هنگامی که مردم کیفیت بصری بالایی برای لوگوها ارزیابی می کنند، باعث میشود که فرض بر این باشد که محصولاتی که آنها ارائه می دهند از کیفیت بالایی نیز برخوردار هستند. شواهد تجربی نشان می دهد که بین هویت بصری شرکت ها (لوگو ، نام ، نماد ، رنگ ، تایپوگرافی ، و شعار) و ابعادی که به شناخته شدن شرکت ها (قابل مشاهده بودن ، مشخصات، اصالت ، شفافیت و ثبات) کمک می کند، رابط وجود دارد. لوگو های قوی همچنین می تواند ارزیابی مردم از کشورهایی که آنها تبلیغ می کنند بالا ببرد. در همین راستا ، لوگو های بی کیفیت می تواند به اعتبار یک کشور آسیب برساند. مردم معمولاً به کشورهایی که دوست دارند و تصورات خوبی درباره ی آنها دارند، مسافرت می کنند. در واقع بیان می شود که تصویر کشور بر تصمیمات خرید ، سرمایه گذاری ، اقامت و مسافرت افراد تأثیر می گذارد. بنابراین تصویر و برند گذاری تجاری کشور نقش مهمی در تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری خارجی دارند.

دانش و نگرش گذشته

مردم دیدگاه ها و نظرات خود را درباره دیگر کشورها بر اساس تجربه های شخصی، تحصیلات، اخباری که میشنون و فاکتورهای دیگر به دست می آورند. هنگامی که مردم لوگوهای گردشگری را میبینند، دانش و نگرش قبلی آنها در مورد یک کشور می تواند واکنش آنها را تحت تأثیر قرار دهد، اگرچه مشخص نیست که آیا این تأثیر مثبت است یا منفی. محققان تاکید بر این امر دارند که لوگوهای یک کشور به عنوان یک پردازش اطلاعات کوتاه مدت عمل می کند. یعنی مردم تمایل دارند به اطلاعاتی توجه کنند كه دانش و نگرش آنها را تأیید می كند و به احتمال زیاد نسبت به اطلاعات جدیدی كه دیدگاههای آنها را به چالش می کشد، بی اعتنا هستند.

بدون دیدگاه

Post A Comment