logo
Copyright Tarhe Sevom 2020. All rights reserved.
برندینگ و طراحی لوگو مک دونالد
برندینگ، تبلیغات، طراحی هویت بصری
شرکت برندینگ,شرکت تبلیغاتی,
1137
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-1137,single-format-standard,bridge-core-2.2.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-21.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_top,wpb-js-composer js-comp-ver-6.2.0,vc_responsive

برندینگ و طراحی لوگو مک دونالد

برندینگ و طراحی لوگو مک دونالد

در این مقاله به بررسی تاریخچه طراحی لوگو و برندینگ مک دونالد از گذشته تا به امروز می پردازیم.

طراحی لوگو

تعریف طراحی لوگو عبارت است از، “نمایش گرافیکی یا یک نماد از نام شرکت، علامت تجاری و … ، که اغلب بصورت منحصر به فرد برای شناخت آماده طراحی شده است.” بهترین لوگوها، که به طور مداوم مورد استفاده قرار می گیرند، هویت شرکتی قوی از مشاغل خود را نشان می دهند. سرانجام، لوگوی یک شرکت به سمبل پیچیده ای تبدیل می شود که معانی و ارزشهای مرتبط را جدا از شرکت واقعی و محصول آن نشان می دهد. یک لوگو می تواند واکنش های عاطفی، خاطرات و حتی احکام اخلاقی را القا کند.

ظراحی لوگو و برندینگ مک دونالد

طراحی لوگو و برندینگ مک‌دونالد

لوگوی طلایی مک دونالد برای چندین دهه است یکی از شناخته شده‌ترین لوگوها و برندها در جهان است. یک مطالعه در سال ۱۹۸۵ از افراد سه و چهار ساله خواست تا لوگوها را شناسایی کنند. لوگوی مک دونالد با ۱۷ کودک از بین ۲۰ کودک پیش دبستانی توانستند لوگوی طلایی را به عنوان مک دونالد تشخیص دهند. به دلیل دسترسی جهانی به این شرکت، امروز لوگوی مک دونالد سمبل سرمایه‌داری و فرهنگ آمریکایی است. در سال ۱۹۵۲، برادران ریچارد و موریس مک دونالد می خواستند یک مکان با طراحی متمایز داشه باشند که در آن به فروش همبرگرهای خود بپردازند. درواقع می خواستند طراحی آن مکان برگرفته از لوگوی آن ها باشد. آنها می خواستند این ساختمان به عنوان یک تبلیغ عمل کند تا هنگامی که مشتری از آن مکان گذشت با دیدن طراحی آن ساختمان متوجه برند مک دونالد بشود. استنلی کلارک مستون به عنوان معمار این پروژه انتخاب شد.

 

طراحی لوگو مک دونالد

تفاوت طراحی لوگو و برندینگ در گذشته و حال

بر خلاف لوگوهای امروز که توسط تیمی از متخصصان طراحی و برندینگ طراحی شده است، لوگوی مک دونالد توسط یک مرد بدون دانش علم طراحی، طراحی شده است. ریچارد مک دونالد به سادگی آرزو داشت که جزئیاتی را به رستوران خود اضافه کند که امکان دیدن آن از بزرگراه را فراهم می کند. هس می گوید: “از نظر مک دونالد، قوس یک شکل دلخواه و بدون پیوندهای نمادین یا تاریخی بود، که امیدوار بود به سمبل نمادهای مک دونالد برسد.”در سال 1962، طراح جیم شیندلر، برای طراحی لوگوهای “شرکتی” بیشتر استخدام شد.اکنون ، این لوگو نه تنها معرف و نماد رستوران های مک دونالد است، بلکه یک داستان خوب را در ذهن مصرف کنندگان قرار می دهد. با جهانی شدن مک دونالد هویت قوام و فرهنگ آمریکایی در ذهن افراد به وجود می آید. غذای عرضه شده در مک دونالد با توجه به ارزش ها و سلیقه های خاص جامعه برای مکانی که رستوران های زیادی در آن قرار دارد بسیار سازگار است. یکی از مهم ترین استراتژی های برندینگ مک دونالد در این است که کیفیت و نحوه پخت غذاهای آن در تمامی شعباتش در سراسر جهان یکسان است در خارج از ایالات متحده، مک دونالد نماینده آمریکا است. مک دونالد در واقع چیزی بیش از فروش همبرگر است و نشان دهنده اصولی مانند: همگن سازی، سازگاری و غذای ارزان قیمت که به سرعت سرو می شود، است.

برندینگ مک دونالد و انتقال فرهنگ آمریکایی به سایر نقاط جهان با استقبال و انتقادهای فراوانی روبرو شده است. این که آیا معرفی مک دونالد یک تغییر مثبت یا منفی است، تصمیمی است که توسط ملتهایی گرفته می شود که نمایندگی‌های مک‌دونالد را در کشورهای خود ایجاد می‌کنند،  صرف نظر از این، لوگو مک دونالد هویت این شرکت را مشخص می کند و نمادی بیش از همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده است.

 

طراحی رستوران مک دونالد

بدون دیدگاه

Post A Comment