طراحی بسته ‌بندی یکی از موارد بسیار مهم در توزیع و پخش محصولات است، نوع بسته ‌بندی باید متناسب با نوع محصول باشد و علاوه بر جذب مشتریان و ترغیب آنها به خرید باید ساختار مناسبی جهت نگهداری از محصول در هنگام جابه جابه‌جایی‌ها داشته باشد.

طراحی بسته بندی چیست و چطور در فروش محصولات می‌تواند به شما کمک کند؟

از مواد غذایی که از سوپرمارکت و هایپرها خریداری می‌کنید تا لوازم‌التحریر و وسایل برقی هر کدام طراحی بسته بندی منحصر به فرد خود را دارند که نمایانگر آن برند و کالا است.

بسته بندی محصول نمایانگر نمای بیرونی و شکل ظاهری یک محصول است و شامل گزینه‌هایی مانند مواد، فرم، گرافیک، رنگ و فونت است که برای بسته بندی جعبه، قوطی، بطری یا هر نوع ظروف استفاده می شود. طراحی بسته بندی مانند هر طراحی خوب، داستانی را بیان می کند، داستانی از آن محصول و برند که می‌تواند یک تجربه حسی ایجاد کند و به معنای واقعی کلمه ما را از طریق دیدن، لمس کردن و صدا (و احتمالاً بو و طعم بسته به محصول / بسته بندی) درگیر می کند. همه این جزئیات به ما کمک می‌کند تا بفهمیم کالای داخل بسته بندی برای چه نوع محصولی است، چگونه باید از آن استفاده شود، چه کسی باید از آن استفاده کند و شاید مهمتر از همه، برای خرید ما مناسب است یا نه؟ در راهنمای نهایی برای بسته بندی محصولات، ما چگونگی طراحی بسته بندی خود را بررسی می کنیم تا  مطمئن شویم که داستان محصول و برند را می‌گوید.

در زیر تعدادی از نمونه کارهای آژانس تبلیغاتی طرح سوم را می‌توانید ببینید. 

چرا طراحی بسته بندی صنایع غذایی بسیار مهم است؟

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام طراحی بسته بندی باید به آن توجه بسیار زیادی داشت این است که بسته بندی اولین چیزی است که مخاطب باید با آن ارتباط برقرار کند، پس به همین خاطر باید نوع طراحی، رنگ و همچنین نوع بسته بندی کاملا متناسب با محصول باشد و نمایانگر ویژگی‌های آن باشد. بسته بندی باید به گونه‌ای باشد که مخاطب با دیدن آن متوجه نوع محصول شود و مهم‌ترین نکته در این است که بسته بندی باید جذاب و مورد پسند مخاطب باشد. به همین خاطر است که قبل از هر گونه فعالیت و تبلیغات باید تحقیقات میدانی انجام شود و پس از آن شروع به طراحی کرد.

در مقاله ۴۰ طراحی بسته بندی جذاب می‌توانید ایده‌های زیادی را در این زمینه ببینید. 

نمونه کارهای زیبای آژانس تبلیغاتی طرح سوم در بسته بندی صنایع غذایی

طراحی بسته بندی آجیل آجیکس
طراحی بسته بندی آجیکس
طراحی بسته بندی بادام آجیکس
طراحی بسته بندی صنایع غذایی
طراحی بسته بندی کیک
طراحی بسته بندی قهوه راینو
طراحی بسته بندی ناتریکا
طراحی بسته بندی صنایع غذایی ناتریکا
طراحی بسته بندی
طراحی بسته بندی غذای حیوانات
بسته بندی مسترناتز
طراحی بسته بندی آجیل
طراحی بسته بندی غذای حیوانات پرامی
طراحی بسته بندی مسترناتز
طراحی بسته بندی خشکبار
طراحی بسته بندی غذای حیوانات پرامی
طراحی بسته بندی مسترناتز
طراحی بسته بندی قهوه راینو
طراحی بسته بندی آجیکس

بسته بندی‌های خلاقانه مواد غذایی

بهترین ایده‌ها برای طراحی بسته بندی صنایع غذایی

بسته بندی منعطف

بسته بندی‌هایی هستند که از پلاستیک و ورق‌های گالوانیزه ساخته می‌شوند مانند بسته بندی‌های اسنک، بیسکوئیت و … .

بسته بندی سخت

بسته بندی‌هایی هستند که از فلز و شیشه ساخته می‌شوند.

بسته بندی نیمه منعطف

بسته بندی‌هایی هستند که از کارتن و کاغذ ساخته می‌شوند مانند بسته بندی بعضی از شوینده‌ها، آب میوه‌های پاکتی و …

جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز

بعضی اوقات محصولی به تنهایی، خود نمایانگر یک برند است در این صورت باید عناصر هویت بصری برند در طراحی بسته بندی محصولات رعایت شوند.

بررسی بسته بندی‌های مختلف

این ایده خوبی است که قبل از شروع طراحی بسته بندی محصول، برخی از تحقیقات انجام شود، بهترین راه این است که شروع به جمع‌آوری طراحی محصولات مورد علاقه خود کنید. این کار را می‌توانید هنگام خرید در فروشگاه‌ها و همچنین سرچ در اینترنت انجام دهید، یکی دیگر از مواردی که در این مسیر باید به آن توجه داشته باشید این است که المان‌های مورد علاقه‌تان را جمع آوری کنید، در این مرحله شما فقط باید اطلاعات جمع‌آوری کنید و به تحقیق بپردازید.

 

سؤالاتی که باید قبل از طراحی بسته بندی محصول از خود بپرسید

مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ مردان؟ زنان؟ کودکان؟ صاحبان تجارت؟ فیلمبرداران؟ طراحی بسته بندی محصول شما باید به شکل یا فرم مورد نظر برای مخاطب هدف تان جذاب باشد. محصول شما باید به شکلی باشد که برای مخاطب هدف تان جذاب و ترغیب کننده باشد و مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

این نکته بسیار مهم و قابل توجه است که محصول شما چیست؟ و شما قصد فروش چه نوع محصولاتی را دارید؟ بزرگ است؟ کوچک است؟ حساس و ظریف است؟ در نهایت نوع محصول شما مشخص می‌کند که شما چه نوع طراحی را برای محصول لازم دارید. به عنوان مثال اگر محصول شما شکننده است، مانند وسایل شیشه‌ای، برای محافظت از محتویات آن به بسته بندی ایمن نیاز دارید.

این محصول در کجا و چگونه خریداری می‌شود؟ به صورت آنلاین؟ به صورت حضوری؟ و یا ... 

نوع و جنس بسته بندی محصولات برای فروش آنلاین و فروش در فروشگاه‌ها با هم متفاوت است. به عنوان مثال اگر محصول شما قرار است که به صورت آنلاین به فروش برسد باید به شکلی باشد که محصول تا رسیدن به دست مشتری در امنیت کامل باشد و مشکلی پیش نیاید.

اما در هر حالت بسته بندی محصول باید به نحوی باشد که محصول شما را از محصول رقبا متمایز کند.

4 اصل را باید در طراحی بسته بندی صنایع غذایی مورد توجه قرار دهیم:

1- قوانین ایمنی نگهداری مواد غذایی را رعایت کند.

2- بسته بندی باید به شکلی باشد که تازگی و کیفیت محصول داخل آن حفظ شود.

3- قیمت تمام شده بسته بندی باید مقرون به صرفه باشد.

4- طراحی بسته بندی باید به نحوی باشد که استفاده از محصول را دشوار نکند.