یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام طراحی بسته بندی باید به آن توجه بسیار زیادی داشت این است که طراحی بسته بندی اولین چیزی است که مخاطب باید با آن ارتباط برقرار کند، پس به همین خاطر باید نوع طراحی، رنگ و همچنین نوع بسته بندی کاملا متناسب با محصول باشد و نمایانگر ویژگی های آن باشد. بسته بندی باید به گونه ای باشد که مخاطب با دیدن آن متوجه نوع محصول شود و مهم ترین نکته در این است که بسته بندی باید جذاب و مورد پسند مخاطب باشد. به همین خاطر است که قبل از هرگونه طراحی بسته بندی باید تحقیقات میدانی انجام شود و پس از آن شروع به طراحی کرد.

طراحی بسته بندی منعطف

بسته بندی های منعطف بسته بندی هایی هستند که از پلاستیک و ورق های گالوانیزه ساخته می شوند مانند بسته بندی های اسنک، بیسکوئیت و … .

طراحی بسته بندی سخت

بسته بندی های سخت بسته بندی هایی هستند که از فلز و شیشه ساخته می شوند.

طراحی بسته بندی نیمه منعطف

بسته بندی های نیمه منعطف، بسته بندی هایی هستند که از کارتن و کاغذ ساخته می شوند مانند بسته بندی های بعضی از شوینده ها، بیسکوئت ها و …

طراحی بسته بندی چیست؟

طراحی بسته بندی چیست و چطور در فروش محصولات می تواند به شما کمک کند؟ از مواد غذایی که از سوپرمارکت و هایپر ها خریداری می کنید تا لوازم التحریر و وسایل برقی هر کدام طراحی بسته بندی منحصر به فرد خود را دارند که نمایانگر آن برند و کالا است. اگر شما می خواهید که یک طراحی بسته بندی خاص و منحصر به فرد را برای کالای خود طراحی کنید به این نکته توجه داشته باشید که طراحی بسته بندی شما باید به شکلی باشد که مشتریان شما را از طریق لمس، صدا، بینایی و حتی در بعضی مواقع از طریق بو و طعم درگیر کند. مهمتر از هر چیز دیگری، طراحی بسته بندی شما باید به شکلی باشد که بتواند پیام برند شما را منتقل کند.

سؤالاتی که باید قبل از طراحی بسته بندی محصول از خود بپرسید

مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ مردان؟ زنان؟ کودکان؟ صاحبان تجارت؟ فیلمبرداران؟ طراحی بسته بندی محصول شما باید به شکل یا فرم مورد نظر برای مخاطب هدف تان جذاب باشد. طراحی بسته بندی محصول شما باید به شکلی باشد که برای مخاطب هدف تان جذاب و ترغیب کننده باشد.

این نکته بسیار مهم و قابل توجه است که محصول شما چیست؟ و شما قصد فروش چه نوع محصولاتی را دارید؟ بزرگ است؟ کوچک است؟ حساس و ظریف است؟ در نهایت نوع محصول شما مشخص می کند که شما چه نوع طراحی بسته بندی را برای محصول لازم دارید. به عنوان مثال اگر محصول شما شکننده است، مانند وسایل شیشه ای، برای محافظت از محتویات آن به بسته بندی ایمن نیاز دارید.

این محصول در کجا و چگونه خریداری می شود؟ به صورت آنلاین؟ به صورت حضوری؟ و یا ... 

نوع طراحی بسته بندی محصولات برای فروش آنلاین و فروش در فروشگاه ها با هم متفاوت است. به عنوان مثال اگر محصول شما قرار است که به صورت آنلاین به قروش برسد باید طراحی بسته بندی آن باید به شکلی باشد که محصول تا رسیدن به دست مشتری در امنیت کامل باشد و مشکلی پیش نیاید.

اما در هر حالت طراحی بسته بندی محصول شما باید به نحوی باشد که محصول شما را از محصول رقبا متمایز کند.

طراحی بسته بندی یکی از موارد بسیار مهم در توزیع و پخش محصولات است. نوع طراحی بسته بندی باید متناسب با نوع محصول باشد. طراحی بسته بندی علاوه بر جذب مشتری و ترغیب آن ها به خرید محصول باید ساختار مناسبی جهت نگهداری از محصول در هنگام جابه جایی ها داشته باشد.