بسته بندی چیست؟

 بسته بندی چیست؟

بسته بندی یکی از ارکان بسیار مهم در تبلیغات است بخصوص در تبلیغات محصولات غذایی بسته بندی ها علاوه بر محافظت از محصول وظیفه برقراری ارتباط بین مصرف کننده و محصول را دارد، چراکه در اولین مرحله مصرف کننده باید با بسته بندی ارتباط برقرار کند تا آن را خریداری کند.

 

مهم ترین نکات در بسته بندی

 

یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام طراحی بسته بندی باید به آن توجه بسیار زیادی داشت این است که بسته بندی اولین چیزی است که مخاطب باید با آن ارتباط برقرار کند، پس به همین خاطر باید نوع طراحی، رنگ و همچنین نوع بسته بندی کاملا متناسب با محصول باشد و نمایانگر ویژگی های آن باشد. بسته بندی باید به گونه ای باشد که مخاطب با دیدن آن متوجه نوع محصول شود و مهم ترین نکته در این است که بسته بندی باید جذاب و مورد پسند مخاطب باشد. به همین خاطر است که قبل از هرگونه طراحی بسته باندی باید تحقیقات میدانی انجام شود و پس از آن شروع به طراحی کرد.

 

مهم ترین نکات در بسته بندی

 

انواع بسته بندی

 

امروزه با گسترش فناوری و وجود دستگاه های جدید، صنعت بسته بندی و طراحی آن ها بسیار جذاب و خلاقانه تر شده است و دارای تنوع بسیار زیادی است. نوع بسته بندی می تواند کاملا وابسته به نوع محصول باشد و باید متناسب با آن طراحی شود.

 

بسته بندی ها دارای سه نوع اند:

 

بسته بندی ها بخصوص بسته بندی های مواد غذایی به طور کلی دارای 3 نوع هستند، بسته بندی های منعطف، بسته بندی های نیمه منعطف و بسته بندی های سخت.

 

بسته بندی های منعطف:

 

بسته بندی های منعطف بسته بندی هایی هستند که از پلاستیک و ورق های گالوانیزه ساخته می شوند مانند بسته بندی های اسنک، بیسکوئیت و … .

 

بسته بندی های منعطف

 

بسته بندی های نیمه منعطف:

 

بسته بندی های نیمه منعطف، بسته بندی هایی هستند که از کارتن و کاغذ ساخته می شوند مانند بسته بندی های بعضی از شوینده ها، بیسکوئت ها و …

 

بسته بندی های نیمه منعطف

 

بسته بندی های سخت:

 

بسته بندی های سخت بسته بندی هایی هستند که از فلز و شیشه ساخته می شوند.

 

بسته بندی های فلزی

 

بسته بندی های فلزی در دو نوع هستند، بسته بندی های آلومینیومی و بسته بندی های ورق گالوانیزه که از هرکدام با توجه به ویژگی هایی که دارند برای بعضی از محصولات استفاده می شود. مثلا از ورق آلومینیوم برای ساخت قوطی های آب میوه و … استفاده می شود، از ورق های گالوانی هم برای ساخت قوطی های رب استفاده می شود. این بسته بندی های فلزی با توجه به نوع محصول هم از نطر طراحی بسته بندی هم از نظر طراحی لیبل می تواند دیزانی خاص و منحصر به فرد داشته باشد که در این صورت می تواند تاثیر بهتری را برروی مخاطب داشته باشد.

 

بسته بندی شیشه ای

 

بسته بندی های شیشه ای

 

یکی دیگر از انواع بسته بندی بسته بندی های شیشه ای هستند، مانند شیشه ی آب لیمو، شیشه های آب میوه و …

Related Articles