چاپ افست چیست ؟

 چاپ افست چیست ؟

چاپ افست چیست ؟

 

چاپ افست که به چاپ غیر مستقیم یا چهار رنگ هم معروف است نوعی از چاپ است که برروی کاغذ انجام می شود و  امروزه بسیار از آن استفاده می شود. در کل دو نوع چاپ داریم، چاپ افست و چاپ دیجیتال که در این مقاله به توضیح چاپ افست می پردازیم. از چاپ افست برای چاپ انواع کتاب، کاتالوگ، بروشور، سررسید، پوستر و ... با تیراژ بالا (معمولا بالای هزارعدد) و کیفیت بسیار خوب استفاده می شود.

 

تاریخچه چاپ افست

 

حدود سال 1904 میلادی دو مخترع به نام های ایراروبل و گاسیارهامن هستند که ایراروبل آمریکایی و گاسیارهامن آلمانی مقیم آمریکا بود. این دو مخترع در آن زمان آزمایش های بسیار زیادی را برای پیاده سازی ایده شان انجام دادند تا سرانجام توانستند دستگاه چاپ افست را طراحی و پیاده سازی کنند. ایده چاپ افست زمانی بوجود آمد که ایراروبل در چاپ اسکناس به مشکل خورد و متوجه شد که کیفیت چاپ اسکناس ها بسیار پایین است به همین خاطر شروع به آزمون و خطا کرد و در نهایت چاپ افست را به همراه گاسیار هامن اختراع کردند.

 

offsetprinting

 

دستگاه های چاپ افست

 

دستگاه های چاپ افست انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها بسته به تعداد ستون های رنگی و همچنین کارایی که دارند دارای قیمت های متفاوتی هستند. برای چاپ افست دستگاه های مختفی وجود دارد که بسته به نوع دستگاه ها سایز های چاپ متفاوت می شود. سایز چاپ دستگاه ها از 50*35 سانتی متر تا 100*70 می باشد و در بعضی مواقع ممکن است تا سایز 140*100 را هم چاپ را کنند.

 

رنگ در چاپ افست

 

مدل رنگی که در چاپ افست از آن استفاده می شود مدل رنگی CMYK  است، که این حروف نشان دهنده چهار رنگ Cyan یا فیروزه ای، Magenta یا ارغوانی، Yellow یا زرد و Black یا سیاه هستند.

 

چاپ افست و چاپ دیجیتال

 

یکی از مهم تری مزیت های چاپ افست نسبت به چاپ دیجیتال کیفیت بسیار بالایی است که در چاپ دارد. چاپ افست به دلیل استفاده از مدل رنگی CMYK از کیفیت بسیار بالایی در چاپ بخصوص چاپ رنگی برخوردار است اما برای چاپ تک رنگ و یا سیاه و سفید چاپ دیجیتال کیفیت خوبی دارد.

 

maxresdefault

 

نحوه عملکرد دستگاه چاپ افست

 

دستگاه چاپ افست که از مدل رنگی CMYK  استفاده می کند  هر قسمت آن برای چاپ یکی از 4 رنگ است، کاغذ از هر قسمت عبور می کند و رنگ مربوطه را میگیرد و به قسمت بعد می رود. در هر قسمت سه استوانه اصلی قرار دارد، به استوانه اول زینک می گویند که از جنس آلومینیوم است. زینک در واحد پيش از چاپ ایجاد می‎گردد که به آن لیتوگرافی می گویند. چهار فایل که هرکدام دارای یکی از رنگ های CMYK هستند از لیتوگرافی ارسال می شوند و فایل هر رنگ با نوعي مواد پليمري ویژه بر روي سطح ورقه آلومينيومي چاپ مي گردد. برروی سطح زینک ماده پلیمری قرار می گیرد که این مواد پلیمری می تواند به دو شکل عمل کند یا به نحوی است که فقط آب را می تواند به خود جذب کند و مرکب را جذب نمی کند و یا فقط مرکب را جذب می کند و آب را جذب نمی کند. در دستگاه چاپ افست، دو غلطک با زينك تماس دارند که يكي از آنها با محفظه مرکب پیوند دارد و ديگري با محفظه آب. بسته به تصويري كه با مواد پليمري بر سطح آن نقش بسته، غلطك زينك، مركب را از غلطك بخود جذب می‎نماید و دیگر قسمت ها فقط مرطوب می‎شوند. پس از اين، دستگاه رنگ جذب شده را به غلطك پاييني كه از جنس لاستيك است، انتقال می‎دهد و غلطك هم بر روي كاغذ مي‏چرخد و مركب را به سطح كاغذ منتقل مي نماید. غلطك زيرين كاغذ را به سمت غلطك لاستيكي فشار می‎دهد.

 

offset printing machine

 

مزایای چاپ افست

 

1- در چاپ افست می توانیم از انواع مختلفی از کاغذ ها استفاده کنیم

2- یکی از مهم ترین مزایای چاپ افست امکان چاپ با کیفیت بسیار بالا و هزینه پایین است

3- در چاپ افست علاوه بر مدل  CMYK می توانیم از رنگ های دلخواه خود هم استفاده کنیم

 

معایب چاپ افست

 

1- در چاپ افست اصولا برای چاپ تیراژ پایین استفاده نمی کنند چراکه به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست

2- چاپ افست بسیار زمان بر است، دلیل آن هم زمانی است که تهیه ی زینک و پلیت می برد

3- درصورت بروز اشتباه دیگر امکان اصلاح وجود ندارد و ممکن است ضرر بسیار زیادی به شخص بزند. منظور از بروز اشتباه، اشتباه در ارسال اطلاعات است که در صورت اشتباه بودن اطلاعات اگر دستگاه شروع به کار کند دیگر امکان اصلاح وجود ندارد و دستگاه تا آخر کار را به همان شکل انجام می دهد.

Related Articles