عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست؟

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست؟

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست؟

عکاسی صنعتی یا Industrial Photography  به نوعی از عکاسی گفته می شود که هدف آن تبلیغات یک محصول، خدمت و برند است. درواقع به هر نوع از عکاسی که هدف آن نمایش بهتر یک محصول، خدمت، برند و حتی یک شخص و در کل فروش باشد باشد عکاسی صنعتی و تبلیغاتی گفته می شود. عکاسی تبلیغاتی یا Advertising Photography زیرمجموعه عکاسی صنعتی است، درکل به هر نوع از عکاسی که هدف آن تبلیغات و فروش بهتر یک محصول و یا تبلیغات یک خدمت و برند باشد عکاسی صنعتی و تبلیغاتی گفته می شود و تفاوت بسیار زیادی با عکاسی های هنری دارد. هدف اصلی عکاسی صنعتی و تبلیغاتی تبلیغات است و اگر به صورت حرفه ای انجام شود خود نوعی بازاریابی قوی و حرفه ای به حساب می آید. در طراحی کاتالوگ، بروشور، بیلبورد و … نیاز بسیار زیادی به عکاسی صنعتی و تبلیغاتی است تا عکس های حرفه ای از محصول گرفته شود و یا در قالب یک عکس ویژگی های منحصر به فرد و خاص یک محصول و یا خدمت را بتوایم ارائه دهیم و از آن در طراحی کاتالوگ، بروشور و بیلبورد استفاده کنیم درواقع برای داشتن یک کاتالوگ و بروشور حرفه ای نیاز بسیار زیادی به یک عکاسی صنعتی و تبلیغاتی حرفه ای داریم.

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

 

نکته مهم در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

یکی از نکات بسیار مهم در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی این است که ما بتوانیم در قالب یک عکس تمامی ویژگی های مثبت یک محصول را نشان دهیم. عکس گرفته شده از محصول باید به نحوی باشد که با دیدن آن ابعاد، نوع محصول، ویژگی های آن و … مشخص شود و کار، صنعت و تولید را زیبا، مدرن و مرتب نشان دهد.

تفاوت عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی زیرمجموعه و یکی از شاخه های اصلی و تخصصی عکاسی صنعتی است. عکاسی تبلیغاتی روایت گر یک داستان است و در تلاش است آن محصول، خدمت، برند و یا شخص را در قالب یک داستان معرفی کند و ویژگی های آن را نمایش دهد.

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی در برابر عکاسی هنری

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی تفاوت بسیار زیادی با عکاسی هنری دارد. خیلی از نکاتی که ممکن است یک عکس را هنری و زیبا کند ممکن است منفی ترین نکته در یک عکس صنعتی و تبلیغاتی باشد. مثلا عکاسی از یک زنبور که برروی عسل نشسته است می تواند یک عکس هنری بسار زیبا شود اما اگر همین عکس در کارخانه تولید عسل که ورود هر نوع جانداری ممنوع است گرفته شود یک عکس کاملا منفی است و به هیچ وجه یک عکس تبلیغاتی به حساب نمی آید در حالیکه همین عکس ممکن است به عنوان یک عکس هنری طرفداران بسیار زیادی هم داشته باشد و حتی در نمایشگاه ها هم از آن رونمایی کنند اما به هیچ وجه از چنین عکسی به عنوان یک عکس تبلیغاتی در بروشور و کاتالوگ های تبلیغاتی، مثلا برای معرفی یک کارخانه تولید عسل استفاده نمی کنند. در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی از یک کارخانه و یا خط تولید قدیمی هم سعی می شود عکس ها به نحوی گرفته شود که فقط نکات مثبت آن مکان خودشان را نشان دهند و حتی در برخی مواقع تلاش می شود همان کارخانه قدیمی را با استفاده از تکنیک های عکاسی بسیار مدرن و زیبا نشان دهند.

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست و چرا هر کسب و کاری به آن احتیاج دارد؟

در دنیای مدرن امروز هر کسب و کاری به عکاسی صنعتی و تبلیغاتی نیاز دارد. امروزه به دلیل گسترش تبلیغات و بخصوص تبلیغات آنلاین و دیجیتال مارکتینگ نیاز بسیار زیادی به عکاسی صنعتی و تبلیغاتی به وجود آمده است که هرکسب و کاری چه بزرگ و چه کوچک نیاز به عکاسی صنعتی و تبلیغاتی حرفه ای برای ارائه کار و محصول اش دارد که بتواند به بهترین شکل ممکن محصول خودش را نمایش دهد و به تبلیغات بپردازد. درواقع داشتن عکس های حرفه ای از محصول می تواند هویت بصری آن برند و کسب و کار را نشان دهد و جزء یکی از مسائل بسیار مهم در دنیای مدرن امروز است. یکی از مواردی که امروزه نیاز به عکاسی صنعتی و تبلیغاتی را بسیار بالا می برد گسترش تبلیغات آنلاین و دیجیتال مارکتینگ است، چون بسیاری از کسب و کار ها که از تبلیغات آنلاین و دیجیتال مارکتینگ استفاده می کنند، 0 تا 100 کسب و کارشان به صورت آنلاین است و به همین خاطر نحوه ارائه محصول و خدمات و عکاسی آن ها بسیار مهم است چون باید تمامی جنبه های محصول را به بهترین شکل ممکن نمایش دهد  و بتواند مخاطب را جذب کند.

 

nuts advertising photography

 

انواع عکاسی صنعتی

عکاسی تبلیغاتی:

در عکاسی تبلیغاتی تلاش می شود که در قالب یک موضوع و داستان ویژگی های محصول و خدمت را بیان کند و مشتری را ترغیب به خرید کند.

عکاسی هوایی:

یکی از شاخه های عکاسی صنعتی، عکاسی هوایی است که در صورت نیاز برخی از مشاغل و صنایع از آن استفاده می شود و به این صورت است که عکس ها با استفاده از دوربین های پیشرفته از داخل هلیکوپتر ها، بالون ها و پاراشوت از ارتفاع بالا گرفته می شود.

عکاسی معماری:

عکاسی معماری و ساختمانی یکی دیگر از شاخه های عکاسی صنعتی است که در آن هر نوع عکاسی از بنا ها ، نمای داخل، نمای بیرون و … انجام می شود که بسیار مورد استفاده  طراحان و مشاورین املاک قرار می گیرد.

عکاسی از ماشین:

یکی از انواع عکاسی صنعتی، عکاسی از ماشین است. عکاسی از ماشین باید کاملا حرفه ای انجام شود و نیاز به نورپردازی های بسیار حرفه ای دارد تا رنگ ماشین به درستی نشان داده شود.

عکاسی غذا:

عکاسی از غذا به عنوان یکی از زیر شاخه های عکاسی صنعتی بسیار مورد توجه افراد و مخصوصا صاحبین رستوران ها قرار گرفته است. عکاسی از غذا باید به نحوی گرفته شود که بسیار هیجان انگیز و ترغیب کننده باشد.

از دیگر شاخه های عکاسی صنعتی می توان به عکاسی از محصولات، عکاسی خبری، عکاسی ورزشی و عکاسی از جواهرات اشاره کرد.

عکاسی صنایع غذایی

 

انواع عکاسی تبلیغاتی

عکاسی با زمینه سفید:

در این روش از کالای تبلیغاتی به تنهایی با یک زمینه سفید عکاسی می شود. هدف عکاسی در این روش فقط آن کالا است و نیاز به دکور و چیدمان خاصی در اطرافش ندارد.

عکاسی دکوراتیو:

در این روش تلاش می شود تا با داشتن یک چیدمان مناسب در کنار آن کالای مدنظر مفهوم خاصی را به بیننده عکس منتقل کنیم.

عکاسی تبلیغاتی فوتومونتاژ:

یکی از موارد بسیار مهم در عکاسی تبلیغاتی فوتومونتاژ، ماهر بودن در نرم افزارهای جانبی دیگر است تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن عکس های مختلفی را که از محصولات مختلف گرفته ایم در کار یکدیگر قرار دهیم.

عکاسی تبلیغاتی ماکرو:

در عکاسی تبلیغاتی ماکرو نیاز به لنز های بسیار قوی و حرفه داریم تا بتوانیم جزئیات را به بهترین شکل نمایش دهیم. این روش عکاسی بیشتر برای عکاسی از اشیاء بسیار گرانبها که نمایش جزئیات در آن ها بسیار مهم است به کار گرفته می شود.

ابزارهای عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

عکاسان صنعتی و تبلیغاتی برای حرفه ای بودن در کار خود نیاز دارند که همیشه به روز باشند و از جدید ترین ابزارها و فناوری ها استفاده کنند. ابزار های مورد نیاز آن ها چند لنز مختلف و قوی، سه پایه، ابزار های نورپردازی، چتر و تعدادی فیلتر برای کنترل انعکاس نور نیاز دارند.از جمله ویژگی هایی که لنز ها باید داشته باشد، قدرت زوم بالا، سرعت شاتر بالا، زاویه باز و … است.

 

عکاسی تبلیغاتی

 

دانش مورد نیاز جهت عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

یاد گیری و کاربرد نور و موارد مصرف هر کدام (اسپات- مستقیم- نرم)

 کار با مقوای خاکستری 18٪ و یادگیری محاسبه‌ی حرفه‌ای نورپردازیها شناخت کامل کنتراست و هارمونی نور در رابطه با سوژه‌های تبلیغاتی.

  شناخت کامل دوربین بزرگ و لنزهای آن در رابطه با نوع سوژه.

 دانش شناخت فیلم‌های موجود- رنگ- کنتراست و ظهور آنها.

 دقت و توجه کامل، به خواسته و سلیقه‌ی سفارش دهنده و نوع و محل مصرف عکس شما.

  نوآوری و عدم کپی برداری از نمونه‌های مشابه با مطالعه‌ی کارهای بقیه عکاسان.

  تمرین و سعی در گروهی کار کردن با طراحان و گرافیست‌های حرفه‌ای صنعتی- تبلیغاتی

Related Articles