ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی یکی از زیر شاخه های دیجیتال مارکتینگ است که امروزه بسیار مورد توجه کسب و کارها و مدیران دیجیتال مارکتینگ قرا گرفته است. اگر کسب و کارها بتوانند با یک استراتژی درست در این حوزه فعالیت داشته باشند بدون شک نرخ فروش و بازگشت سرمایه بسیار خوبی خواهند داشت. در این مقاله با ایمیل مارکتینگ، استفاده صحیح از آن و مزایا و معایب آن آشنا خواهید شد.

 

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی (Email Marketing) چیست؟

 

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی به معنای ارسال ایمیل به گروهی از افراد جهت معرفی برند، تبلیغ محصول، خدمات جدید و ... است. در ایمیل مارکتینگ با توجه به نوع پیام (تبلیغاتی، اطلاع رسانی، معرفی برند و ...) و استراتژی مشخص شده، گروهی از افراد به عنوان هدف تعیین می شوند و ایمیلی را که حاوی متن، عکس، فیلم و یا ... می باشد را به آن ها ارسال می کنند. در ایمیل مارکتینگ هدف ایجاد ارتباط و یا جذب مشتری است. مهم ترین نکته در ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) مشخص کردن استراتژی است، همین استراتژی می تواند باعث شکست و یا موفقیت در این شاخه از بازاریابی دیجیتال شود و باعث بالا رفتن نرخ بازگشت سرمایه شود.

 

ایمیل مارکتینگ

 

داشتن استراتژی در ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

 

بعضی از افراد بر این باورند که ایمیل مارکتینگ نیاز به تخصص خاصی ندارد و به راحتی می توان پیام تجاری مورد نظر را با داشتن لیستی از ایمیل افراد برایشان ارسال کنیم، اما چنین نیست و این تصور کاملا اشتباه است. مهم ترین نکته این است که ایمیل ابزار رایگانی است و ضرر مالی هم در نهایت ندارد. درست است که شما هزینه بالایی را برای این کار پرداخت نمی کنید اما باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر ایمیل مارکتینگ با یک استراتژی درست و اصولی انجام نشود می تواند کاملا نتیجه معکوس داشته باشد و دید افراد را نسبت به شما، برند و خدمات تان کاملا منفی کند.

 

تاریخچه ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

 

اولین اسپم توسط پدر اسپم دنیا

 

حدود 30 سال پیش در سال 1978 اولین اسپم تاریخ اتفاق افتاد. فردی به نام گری توئرک که بازاریاب شرکت تجهیزات دیجیتال در آمریکا بود از طریق شبکه آرپانت (شبکه ای بین کامپیوتر ها بود که ایالات متحده ایجاد کرده بود و پس از آن تبدیل به اینترنت شد) ایمیل تبلیغاتی را به 393 کاربر شبکه آرپانت (Arpanet) ارسال کرد و در تمامی ایمیل ها نام خودش را ذکر کرد. این کار گری توئرک باعث نارضایتی بسیاری از افراد شد و به همین خاطر گری توئرک پدر اسپم دنیا نامیده شد. اما گری توئرک معتقد بود که او پدر ایمیل مارکتینگ است نه اسپم، چرا که اسپم زمانی است که فرد ایمیلی را به تعداد بسیار زیادی از افراد فاقد صلاحیت ارسال کند، درحالیکه اگر انتخاب افراد به صورت هدفمند باشد دیگر به آن اسپم نمی گویند.

 

تاریخچه ایمیل مارکتینگ

 

تولد ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

 

از سال 1991 با به بوجود آمدن اینترنت تحول بزرگی در نحوه زندگی مردم و همچنین نحوه بازاریابی مستقیم اتفاق افتاد. تا اواخر دهه 90 بازاریابی کسب و کارها بیشتر با استفاده از تلفن و پست بود که هردو هزینه های بسیار بالایی داشتند. با بوجود آمدن سرویس ایمیل HOTMAIL  که اولین سرویس ایمیل رایگان تحت وب بود ایمیل مارکتینگ (Email Marketing) متولد شد و دریچه ی جدیدی روبه بازاریابی دیجیتال بوجود آمد. با گسترش بازاریابی ایمیلی هزینه های بازاریابی به شدت کاهش یافت همین امر باعث شد که به مرور زمان تعداد ایمیل های دریافتی ناخواسته بسیار زیاد شود و موجب نارضایتی کاربران شود.

 

وضع اولین قانون جهت جلوگیری از اسپم (Spam)

 

اولین قانون برای ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی در سال 1998 جهت جلوگیری از اسپم (Spam) وضع شد. در این قانون تمامی ایمیل هایی که هدف شان بازاریابی ایمیلی بود را ملزم به داشتن OPT-OUT  می کرد. توسط OPT-OUT  کاربر می توانست از دریافت ایمیل هایی که مورد نیاز و علاقه اش نبود انصراف دهد.

 

دریافت ایمیل با تلفن همراه

 

در سال 2011 به دلیل افزایش استفاده از گوشی همراه و همچنین افزایش علاقه کاربران به چک کردن ایمیل ها با گوشی همراه بازاریاب ها به این نتیجه رسیدند که ایمیل ها را باید به نحوی طراحی کنند که به بهترین شکل ممکن برروی گوشی همراه نمایش داده شود.

 

خطر شبکه های اجتماعی برای ایمیل مارکتینگ

 

گسترش شبکه های اجتماعی مثل توئیتر، فیسبوک، اینستاگرام و ... خطر جدی برای ایمیل مارکتینگ به حساب می آمد. در چنین شرایطی بازاریاب ها به این نتیجه رسیدند که بدون داشتن یک استراتژی قوی به هیچ وجه نباید به سراغ ایمیل مارکتینگ بروند چراکه ممکن است نتیجه معکوس برروی کسب و کارشان داشته باشد. از سال 2013 ایمیل مارکتینگ به سمت هدفمند شدن و تمرکز بر نیاز مشتری رفت و افراد دیگر بدون داشتن یک استراتژی مشخص به سمت ایمیل مارکتینگ نمی آمدند.

 

emailmarketing campaign

 

مزایای ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

 

1- نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بسیار بالا:

 

نرخ بازگشت سرمایه یا ROI به این معنا است که به ازای مبلغی که شرکت برای تبلیغات هزینه می کند چه مقدار سود به شرکت برمی گردد. در ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی اگر استراتژی به درستی مشخص شده باشد و روند کار درست باشد نرخ بازگشت سرمایه بسیار بالا است.

 

2- نیاز به بودجه زیادی ندارد:

 

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی یکی از روش های بازاریابی دیجیتال است که به نسبت سایر روش های بازاریابی نیاز به سرمایه زیادی ندارد و اگر به درستی انجام شود با هزینه بسیار پایین و در کوتاه ترین زمان انجام می شود. در این روش از بازاریابی دیجیتال برای شروع فقط به یک لیست از آدرس ایمیل مخاطبین هدف و یک آدرس ایمیل برای خودمان نیاز داریم.

 

3- محدودیتی در ارسال محتوا ندارد:

 

در ایمیل مارکتینگ هیچ محدودیتی برای ارسال محتوا نداریم و هر محتوایی را با توجه به استراتژی مشخص شده می توانیم ارسال کنیم. محتوای ارسالی می تواند شامل متن، عکس، فیلم، لینک و ... باشد.

 

4- امکان بررسی رفتار مشتری:

 

سرویس های ارائه دهنده ایمیل (Email Service Provider) ها این امکان را برای بازاریاب ها فراهم کرده اند که بتوانند رفتار گیرنده ایمیل ها را بررسی کنند. افرادی که از روش ایمیل مارکتینگ استفاده می کنند می توانند این سرویس ها را خریداری کرده و اطلاعات دقیقی را از گیرندگان ایمیل دریافت کنند.

 

5- امکان شخصی سازی شدن تبلیغات:

 

یکی از موارد بسیار مهمی که ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی را از سایر روش های بازاریابی دیجیتال متمایز می کند در این است که می توانیم تبلیغ و ایمیل را به صورت شخصی سازی شده برای یک فرد ارسال کنیم، این در حالی است که این امکان در سایر روش های بازاریابی آنلاین وجود ندارد و در آن ها یک تبلیغ را به یک جامعه ارائه می دهند که ممکن است بسیاری از آن ها علاقه ای به دیدن آن تبلیغ نداشته باشند.

 

email marketing strategy

 

6- نیاز هر فرد به حداقل یک آدرس ایمیل:

 

امروزه برای هرکاری افراد نیاز به یک آدرس ایمیل دارند، مثل ثبت نام در سایت های مختلف، شبکه های اجتماعی و ... . پس می توان گفت که تقریبا هر فردی حداقل یک آدرس ایمیل دارد و تقریبا اکثر افراد روزانه ایمیل هایشان را چک می کنند و همین امر می تواند یک نکته مثبت برای ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی باشد.

 

7- قابلیت Opt-In کردن ایمیل:

 

قابلیت Opt-In  کردن ایمیل به این صورت است که کاربران می توانند با عضویت در یک سرویس مشخص کنند که علاقه به دریافت ایمیل در چه حوزه هایی را دارند. همین امر باعث می شود که بتوانیم به صورت هدفمند تر و با استراتژی درست تر ایمیل مارکتینگ را انجام دهیم.

 

معایب ایمیل مارکتینگ

 

تنها نقطه ضعف ایمیل مارکتینگ در این است که کاربران همچنان ایمیل های دریافتی را اسپم می کنند. این موضوع با Opt-in کردن بسیار کاهش یافته است اما چون هنوز هم بعضی از افراد ایمیل های اسپم ارسال می کنند همچنان نرخ اسپم کردن کاربران بالا است.

 

email marketing

 

چه کسب و کارهایی از ایمیل مارکتینگ استفاده می‌کنند؟

 

تقریبا می توان گفت که ایمیل مارکتینگ برای تمامی کسب و کارها در صورتی که صحیح انجام شود می تواند مفید و سودمند باشد. اما این موضوع برای کسب و کارهایی که ماهیت آنلاین دارند بسیار مهم تر و حیاتی تر است و حتما باید از آن بهره ببرند و به درست ترین شکل ممکن آن را پیاده سازی کنند.

 

Related Articles