انواع سررسید یا سالنامه

انواع سررسید یا سالنامه

سررسید ها و سالنامه ها از نظر ویژگی های زیر از یکدیگر متفاوت و متمایز می شوند:

  1. از نظر چگونگی درج ایام در سررسید و سالنامه
  2. نوع جلد انتخابی برای سررسید
  3. جنس جلد سالنامه از نظر نرمی و سختی
  4. از نظر نوع صحافی
  5. طراحی و نوع تقویمی که در انتهای آن سررسید و سالنامه قرار می گیرد.
  6. نوع حک که برروی جلد سررسید انجام می شود.
  7. از نظر نوع آن سررسید که برای استفاده عام است یا خاص است و باید به صورت اختصاصی طراحی شود.

pasargad

انواع سررسید و سالنامه

سررسید یا سالنامه اروپایی

سررسید و یا همان سالنامه اروپایی حدودا ده سال است که وارد ایران شده است و در حالی که زمان زیادی از ورودش به ایران نمی گذرد اما باز هم طرفداران بسیار زیادی را بین شرکت ها دارد و جزء انتخاب های اول بسیاری از شرکت ها می باشد. سررسید های اروپایی بسیار محکم هستند و اندازه آن ها 13*21 می باشد.تفاوت سررسید اروپایی با سررسیدهای ایرانی در گوشه های گرد آن، کاغذ کرم، پاکت مدارک و کش نگهدارنده آن است. کش نگهدارنده پس از بستن سررسید از بیرون دور جلد می افتد و از افتادن کاغذ های داخل سررسید یا سالنامه جلوگیری می کند. یکی دیگر از تفاوت های عمده سررسید اروپایی با سررسید های ایرانی در این است که در سررسید های اروپایی آستر بدرقه حذف شده است ( آستر بدرقه ، کاغذ یا مقوایی است که سررسید را به جلد وصل می کند).

فرآیند تولید سررسید ایرانی:

تولید سررسید ایرانی به این شکل است که ابتدا مغزی داخل تهیه می شود سپس توسط یک کاغذ ضخیم با چسب از یک طرف به جلد و از طرف دیگر به لبه صفحه سررسید متصل می شود. یکی از مشکلات و ایرادهای سررسید های ایرانی در آسترپاشنه و یا همان آشیل می باشد، زیرا لبه کاغذ که حدودا با 5 یا 6 میلیمتر به سررسید وصل است معمولا توان تحمل وزن برگ های کتاب یا تقویم و یا همان سالنامه را ندارد و پس از مدتی از همان نقطه جدا می شود و به تدریج ورق های سررسید از جلد جدا می شوند. این مشکل در سررسید های اروپایی حل شده است، به این شکل که آستر بدرقه را حذف و بجای آن در هر طرف سررسید ، یک فرم یعنی 16صفحه کاغذ ضخیم 100 گرمی جای داده شده است و جلد را از ابتدا و انتها به یک صفحه کامل سررسید متصل کرده ایم. اگر همین فرایند با مصالح با کیفیت بالا انجام شود اصطحکام و دوام و کیفیت سررسید بالا می رود و عمر آن افزایش می یابد.

 

aryasasol calendar
سررسید یا سالنامه پالتویی

سررسید یا سالنامه پالتویی برای کسانی مناسب است که عادت به نوشتن مطالب و یادداشت های روزمره خود دارند و میخواهند همیشه سررسید همراهشان باشد، این افراد معمولا از این سررسید یا سالنامه های پالتویی استفاده می کنند. این سررسید ها به این صورت هستند که دو روز را در یک صفحه ، یا یک هفته را در دو صفحه  و یا یک ماه را در یک صفحه قرار می دهند. ابعاد این سررسید ها 9.5*17.5 می باشد.

 سررسید یا سالنامه رقعی

سررسید یا سالنامه رقعی به دلیل کوچک بودن بسیار خوش دست است و طرفداران بسیار زیادی را در بین مردم دارد، اما به دلیل شباهت های زیادی که با سررسید های اروپایی دارد و مزایای زیاد آن ها افراد بیشتر به سمت سررسید های اروپایی می روند. ابعاد سررسید و سالنامه های رقعی حدود 21* 14.5 سانتیمتر است.

سررسید و سالنامه وزیری

سررسید و سالنامه وزیری در ابعاد حدودی 17*23 سانتیمتر ارائه می گردد و قالب صفحات آن به صورت روزشمار است و حتی جمعه را نیز در صفحات جدا قرار می دهد و به همین خاطر به دلیل داشتن فضای کافی برای نوشتن بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است و یک امتیاز برای این سررسید به حساب می آید، اما پس از ورود سررسید اروپایی، سررسید و سالنامه های وزیری محبوبیت خود را تا حدودی از دست دادند و سررسید های اروپایی جای سررسید های وزیری را گرفتند. سررسید های وزیری به دلیل بزرگ تر بودن نسبت به سایر سررسید ها ، وزن بیشتری هم داشتند و افراد نمی توانستند این سررسید ها را به راحتی با خود حمل کنند و همراهشان باشد و همین امر باعث شد که روز به روز از متقاضیان این سررسید ها کم شود. یکی دیگر از مسائلی که وجود دارد این است که با افزایش قیمت کاغذ، قیمت این سررسید ها هم بسیار بالا رفت (به دلیل تعداد بالای صفحات شان) و همین امر باعث شد که سهم بازار کمتری نسبت به سررسید های اروپایی پیدا کند.

سررسید و سالنامه رحلی (سلطانی)

سررسید و سالنامه رحلی در دو نوع رحلی بزرگ و رحلی کوچک ارائه می شوند. سررسید رحلی بزرگ یکی از بزرگترین انواع سررسید ها می باشد که به آن سررسید مدیران هم گفته می شود. علت آن این است که مدیران نیاز به فضای زیادی برای نوشتن مطالب و یاددشت های روزمره خود دارند. سررسید رحلی بزرگ در سایز 23*33 سانتیمتر و در قالب یک هفته در دو صفحه به همراه چند فرم یادداشت ارائه می شود. سررسید رحلی کوچک هم کاملا شبیه سررسید رحلی بزرگ است با این تفاوت که سررسید رحلی کوچک در سایز A4 ارائه می شود. اما این نکته وجود دارد که با وجود گران شدن قیمت کاغذ خصوصا بعد از ورود سررسید های اروپایی این نوع از سررسید ها که سایز بزرگی دارند و تعداد صفحات آن ها زیاد است دیگر طرفداران زیادی ندارند و از نظر اقتصادی سفارش این نوع از سررسید ها مقرون به صرفه نیست. سررسید های خشتی در دو سایز مختلف 22*22 و 19*19 ارائه می شوند. این سررسید ها مربعی هستند و مخاطبین خاص خود را دارند. شرکت ها و سازمان هایی که می خواهند ظاهر کارشان کمی متفاوت تر و خاص تر باشد، یا سررسید هایی که مضمون هنری و فرهنگی دارند از این سررسید های خشتی استفاده می کنند. در کل مخاطبین سررسید های خشتی افرادی هستند که طرفدار کارهای هنری، فرهنگی و خاص هستند.

aryasasol calendarbook

سررسید و سالنامه خشتی

سررسید های خشتی در دو سایز مختلف 22*22 و 19*19 ارائه می شوند. این سررسید ها مربعی هستند و مخاطبین خاص خود را دارند. شرکت ها و سازمان هایی که می خواهند ظاهر کارشان کمی متفاوت تر و خاص تر باشد و یا برای سررسید هایی که مضمون هنری و یا فرهنگی دارند از این سررسید های خشتی استفاده می کنند. در کل مخاطبین سررسید های خشتی افرادی هستند که طرفدار کارهای هنری، فرهنگی و خاص هستند.

سررسید و سالنامه نیم وزیری

سررسید های نیم وزیری درواقع تلفیقی از سررسید های اروپایی و ایرانی هستند و به همین خاطر امروزه طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده اند. سررسید های نیم وزیری در سایز 12*17 هستند. امروزه بسیاری از افراد تمایل دارند که سررسید هایشان همیشه در محیط کار همراهشان باشد و این سررسید های وزیری به دلیل سایز مناسب و وزن کمی که دارند مناسب برای این افراد هستند و به این خاطر طرفداران زیادی را مخصوصا در نسل جدید پیدا کرده است. امروزه طراحی این سررسید ها به صورت تلفیق شده با طراحی سررسید های اروپایی است یعنی مانند سررسید های اروپایی دارای پاکت مدارک، کش نگهدارنده و گوشه های گرد است و در عین حال کوچک و سبک و همین عوامل باعث شده است که سررسید های نیم وزیری زیبایی و کارایی بسیار زیادی داشته باشند.

 

Related Articles