ابزارها و تکنیک های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟

ابزارها و تکنیک های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یکی از مهم ترین و کاربردی ترین اصطلاحاتی است که امروزه در تمامی کسب و کارها به کار می رود و صاحبین کسب و کار ها باید اطلاعات جامعی را در رابطه با آن داشته باشند تا بتوانند در مسیر خود از آن استفاده کنند و به بهترین شکل ممکن از آن بهره ببرند. در این مقاله توضیح جامعی از دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای دیجیتال مارکتینگ ارائه می دهیم.

 

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

 

دیجیتال مارکتینگ برقراری ارتباط با مخاطبان و مشتریان با استفاده از ابزارهای الکترونیکی و دیجیتال است. از بازاریابی تلویزیونی و تلفنی تا بازاریابی شبکه‌های اجتماعی. در حقیقت تمام فعالیت‌های بازاریابی که با استفاده از ابزارهای الکترونیکی انجام می‌شوند در حوزه دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال قرار می‌گیرند.به طور کلی دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال به معنای ایجاد ارتباط با مشتری با استفاده از ابزارهای آنلاین و دیجیتال است. درواقع به هرنوع بازاریابی و تبلیغ برای برای محصول، خدمات و برند که در آن از ابزارهای الکترونیکی مثل تلفن،  تلویزیون، تلفن های هوشمند، اینترنت و … استفاده شود دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال می گویند.

 

digital marketings

 

تاریخچه دیجیتال مارکتینگ

 

اکثر افراد تصور می کنند که دیجیتال مارکتینگ به معنای بازاریابی آنلاین و اینترنتی است درحالی که این تصور کاملا اشتباه است دیجیتال مارکتینگ به معنای برقراری ارتباط با مشتری از طریق ابزارهای آنلاین و دیجیتال است، یعنی هم می تواند به صورت آنلاین انجام شود و هم به صورت آفلاین.

آغاز دیجیتال مارکتینگ به سال 1910 میلادی بر میگردد، زمانی که Guglielmo Marconi رادیو را اختراع کرد و اولین سیگنال را ارسال کرد. 15 سال پس از ارسال اولین سیگنال، موسیقی متروپلیتن از طریق سیگنال های رادیو به گوش مردم رسید و همین امر باعث شد مردم بلیط اجراهای بعدی را خریداری کنند. این خود بهترین آغاز برای دیجیتال مارکتینگ بود آن هم بدون وجود فضاهای آنلاین و تحت وب.

60 سال پس از ارسال اولین سیگنال رادیویی Ray Tomlinson اولین ایمیل را ارسال کرد (اولین ایمیل ارسالی برای خودش بود چراکه شخص دیگری در آن زمان ایمیل نداشت).

سال 1990 را می توان شروعی برای بازاریابی آنلاین و اینترنتی دانست چراکه اولین موتورجستجو به نام ARCHIE  متولد شد که فقط شامل مجموعه ای از سایت های FTP  بود.

 

دیجیتال مارکتینگ در دنیای امروز

 

دیجیتال مارکتینگ امروزه برای تمامی کسب و کار ها یک امر بسیار مهم و حیاتی است و تمامی کسب و کارها از آن استفاده می کنند چراکه طیف وسیعی از مشتریان و مخاطبین آن ها در فضای آنلاین هستند، همچنین بیشتر رقبا در حال استفاده از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هستند پس مشخص است که اگر کسب و کاری دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی دیجیتال و آنلاین را کم اهمیت بشمارد از سایر رقبا عقب می ماند.

 

DIGITAL MARKETING

 

ابزارها و تکنیک های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال

 

1- بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Marketing)

 

بازاریابی شبکه های اجتماعی که امروزه یکی از مهم ترین و اثر بخش ترین کانال های دیجیتال مارکتینگ است شامل تبلیغات، بازاریابی و معرفی برند و محصولات در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک، لینکدین، توییتر و … است. کسب و کارها باید به این نکته توجه داشته باشند که با توجه به نوع مخاطبین هدفی که دارند، باید استراتژی تبلیغاتی خود را تدوین و در شبکه های اجتماعی که بیشتر مخاطبین کسب و کارشان در آن ها فعالیت دارند شروع به تولید محتوا و تبلیغات کنند. شرکت تبلیغاتی طرح سوم به همراه تیم تخصصی دیجیتال مارکتینگ خود آماده برای همکاری با سازمان ها و شرکت ها است تا بتوانند بهترین استراتژی تبلیغاتی و تولید محتوا را برای خود داشته باشند تا بتوانند در این بازار رقابتی به بهترین شکل ممکن به فعالیت بپردازند.

 

2- بازاریابی محتوا (Content Marketing)

 

بازاریابی محتوا (Content Marketing) یکی از ابزار ها و تکنیک های دیجیتال مارکتینگ است که امروزه بسیار مورد توجه کسب و کارها قرار گرفته است چرا که بدون بازاریابی محتوا عملا دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی دیجیتال معنایی پیدا نمی کند. در مرحله اول برای بازاریابی محتوا باید نوع مخاطبین و همچنین نحوه عملکرد رقبا را برررسی کنیم و با توجه به این موارد بهترین استراتژی را برای تولید محتوا ایجاد کنیم و شروع به تولید محتوا کنیم.

 

content marketing

 

3- بازاریابی توسط موتورهای جستجو (Search Engine Marketing یا SEM)

 

بازاریابی توسط موتورهای جستجو یا SEM  به دو صورت انجام می شود و درواقع برای افزایش بازدید وبسایت و بالا رفتن ترافیک سایت به دو صورت ارگانیک و ترافیک خریداری شده (Paid Traffic)  است. بازاریابی توسط موتورهای جستجو شامل بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو (سئو سایت) و تبلیغات کلیکی یا Pay Per Click  است که سئو سایت باعث ورود ترافیک ارگانیک می شود ولی تبلیغات کلیکی به نحوی است که باید به ازای ترافیک ورودی به وبسایت هزینه پرداخت شود.

 

ترافیک ارگانیک (Organic Traffic) :

 

ترافیک ارگانیک شامل افرادی است که به صورت ارگانیک و طبیعی از طریق سرچ در موتورهای جستجو مانند گوگل وارد وبسایت ما می شوند.

 

ترافیک خریداری شده (Paid Traffic) :

 

ترافیک خریداری شده به این صورت است که به عنوان مثال وبسایت شما را در کلیدواژه های مد نظرتان در صفحه اول گوگل نمایش می دهد و به ازای هربار که کاربر برروی لینک وبسایت شما کلیک می کند گوگل مبلغی را از حساب شما کم می کند.

 

4- بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو (Search Engine Optimize یا SEO)

 

بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو سایت که یکی از زیر شاخه های بازاریابی موتورهای جستجو است به معنای انجام عملیات مورد نیاز برروی وبسایت، اصلاح ساختار سایت، تولید محتوای جذاب و … است که باعث می شود وبسایت ما به صورت طبیعی به صفحه اول گوگل بیاید و ترافیک کاملا ارگانیک وارد وبسایت  شود.

 

digital marketing and SEO

 

5- تبلیغات کلیکی (PPC یا Pay Per Click)

 

تبلیغات کلیکی یا PPC  یکی دیگر از زیر شاخه های بازاریابی موتورهای جستجو است که به ازای هر کلیک کاربر برروی لینک سایت هزینه ای از حساب ما کاسته می شود. میزان هزینه هم به سختی و میزان رقابتی بودن آن کلمه کلیدی بستگی دارد.

 

6- اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)

 

بازاریابی افراد تاثیر گذار که به آن اینفلوئنسر مارکتینگ هم گفته می شود یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است که پس از روی کار آمدن شبکه های اجتماعی بخصوص اینستاگرام بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته است. اینفلوئنسرها یا همان افراد تاثیر گذار جامعه به دلیل داشتن دنبال کنندگان بسیار زیاد و تاثیری که می توانند در تصمیم گیری مردم داشته باشند در قبال دریافت پول، خدمات و یا محصول شما تبلیغاتی را برای کسب و کار، برند و محصول شما در شبکه های اجتماعی انجام می دهند.

اینفلوئنسر کیست؟

 

در گذشته اینفلوئنسر فقط محدود به  بازیگران، فوتبالیست ها و افراد معروف و مشهور جامعه می شد اما امروزه به افرادی که در شبکه های اجتماعی توانسته اند با تولید محتوای جذاب در هر زمینه ای مورد توجه عموم مردم قرار بگیرند و دنبال کنندگان زیادی پیدا کنند اینفوئنسر می گویند.

 

Influencer Marketing

 

7- بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)

 

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی که یکی دیگر از ابزا‌های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال است به شما کمک می کند که یک باشگاه مشتریان داشته باشید و در هر زمان، مثلا برای معرفی محصول جدید از طریق ایمیل به آن ها اطلاع رسانی کنید. یکی از نکاتی که در ایمیل مارکتینگ حتما باید به آن توجه داشته باشید این است که ایمیل را به صورت اسپم و در هر زمان برای مشتری ارسال نکنید و در صورتی که خود مشتری تمایل به دریافت ایمیل داشت ایمیل را برایش ارسال کنیم چرا که باید حریم شخصی افراد در ایمیل مارکتینگ رعایت شود و نباید با ارسال مدام ایمیل ارزش کسب و کار و برندمان را پایین بیاوریم.

 

 

8- بازاریابی پیامکی (SMS Marketing)

 

یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال، تبلیغاتی پیامکی یا SMS MARKETING  است که با استفاده از این روش می توانید بسیاری از افراد را با برند خود آشنا کنید و همچنین برای کمپین های تبلیغاتی و یا تخفیف های خاص از طریق تبلیغات پیامکی اطلاع رسانی کنیم، اما باید به این نکته توجه داشته باشیم که ارسال دائم و بدموقع پیامک ها می تواند نتیجه معکوس برروی مشتری داشته باشد.

 

digital Marketing Strategy

 

9- تبلیغات بنری (Banner Advertising )

 

تبلیغات بنری یا Banner Advertising یکی دیگر از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال است که امروزه به نسبت قبل تا حدودی از محبوبیت اش کاسته شده است. تبلیغات بنری به این صورت است که سایت هایی که ترافیک و بازدید روزانه بالایی دارند در قسمت هایی از وبسایت شان مثل اسلایدر، بنر تبلیغاتی سایت های مختلف را قرار می دهند و کاربر با کلیک برروی بنر به وبسایت فرد تبلیغ کننده هدایت می شود. در این روش باید به این نکته توجه داشت که بنر باید به اندازه کافی جذاب و ترغیب کننده باشد تا مشتری و کاربر برروی آن کلیک کنند.

 

10- بازاریابی از طریق همکاری در فروش (Affiliate Marketing)

 

یکی دیگر از روش های دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال، بازاریابی از طریق همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ است که درواقع نوعی بازاریابی پورسانتی است که فرد تبلیغ کننده به ازای فروش محصول پورسانتی دریافت می کند.

 

Affiliate Marketing

 

11- بازاریابی ویروسی یا وایرال مارکتینگ (Viral Marketing)

 

بازاریابی ویروسی یا همان وایرال مارکتینگ یکی دیگر از ابزارها و تکنیک های دیجیتال مارکتینگ است که بر اساس بازاریابی دهان به دهان عمل می کند و به این صورت است که بر اساس یک استراتژی مشخص باید بتوانید مخاطبین تان را تشویق به انتشار و بازنشر محتوایتان کنید. یکی از نکات مهم در این روش از بازاریابی، جذابیت محتوایی است که مخاطبین تان قرار است آن را انتشار می دهند.

 

12- بازاریابی درونگرا یا جاذبه ای (Inbound Marketing)

 

یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال، بازاریابی درونگرا، بازاریابی جاذبه ای (Inbound Marketing) است. بازاریابی درونگرا مجموعه ای از فعالیت ها است که باعث می شود مشتری خود به سمت ما و کسب و کارمان جذب شود نه اینکه ما به سراغ مشتری برویم و او را جذب کنیم.

به عنوان مثال هنگامی که سایت را سئو می کنیم و سایت در کلید واژه هایی در صفحه اول گوگل است مخاطب با سرچ کردن آن کلیدواژه، وبسایت را مشاهده می کند و شروع به تعامل با ما می کند. در چنین حالتی مشتری تصور می کند که خودش ما را پیدا کرده است نه اینکه ما شخصا به سراغ او رفته باشیم و ازش تقاضا کرده باشیم که وبسایت و خدمات ما را مشاهده کند.

Related Articles