اصول دیجیتال مارکتینگ

اصول دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) چیست؟

به هر نوع از تبلیغات که به صورت آنلاین انجام شود و برای آن نیاز به ابزار های الکترونیکی (مانند موبایل، کامپیوتر و …) و اینترنت باشد دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) می گویند.دیجیتال مارکتینگ شامل سوشیال مارکتینگ (بازاریابی شبکه های اجتماعی)، ایمیل مارکتینگ، بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جتتجو (SEO) و … است که در این مقاله به توضیح این موارد می پردازیم.تکنولوژی و بازاریابی دو عنصر جدا نشدنی از یکدیگر هستند که امروزه از تلفیق این دو علم تحت عنوان دیجیتال مارکتینگ (بازاریابی دیجیتال) در تمامی کسب و کارها استفاده می کنند که کمک بسیار زیادی به بهبود کسب و کار افراد کرده است.

Digital Marketing 2019 تاریخچه دیجیتال مارکتینگ (بازریابی آنلاین)

از سال 2000 میلادی با افزایش کاربران اینترنت و تولد iphone  مردم شروع به جستجوی نیازها و درخواست هایشان در اینترنت کردند و همراه آن با گسترش شبکه های اجتماعی مثل لینکدین، فیسبوک و توییتر افراد احساس نیاز بیشتری را به اینترنت و ابزارهای دیجیتال در زندگی روزمره خود احساس کردند.

چرا دیجیتال مارکتینگ؟

بازاریابی همیشه به معنای داشتن ارتباط مناسب با مشتری در زمان و مکان مناسب است و این نیازمند این است که بدانیم مخاطب کسب و کار ما بیشتر زمان خودش را در کجا و به چه شکل می گذراند، که امروزه جواب این سوال اینترنت است. اکثر افراد امروزه بیشتر زمان خودشان را در اینترنت و شبکه های اجتماعی می گذرانند و همین دلیل بر موثر بودن بازاریابی آنلاین و یا همان دیجیتال مارکتینگ می شود.

ابزار های دیجیتال مارکتینگ

  • بهینه سازی وبسایت برای موتورهای جستجو مانند گوگل (SEO)
  • بازاریابی محتوا (content marketing)
  • ایمیل مارکتینگ (email marketing)
  • سوشیال مارکتینگ (social marketing)
  • سیستم همکاری در فروش (affiliate maketing)
  • تبلیغات همسان (native ads)
  • بازاریابی درونگرا (inbound marketing)
  • تبلیغات کلیکی (pey per click)
  •  

digital marketing freelancer

دیجیتال مارکتینگ و برندینگ

دیجیتال مارکتینگ کمک بسیار زیادی به برندیگ می کند.در حقیقت یک برندینگ عالی می تواند به تنهایی یک کسب و کار را هدایت کند و به نتیجه مطلوب برساند.

چرا برای بهبود کسب و کار خود باید از دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

امروزه با گذشت زمان رفتار مخاطبین و مشتریان به سرعت در حال تغییر است و همان طور که تبلیغات ما باید در جایی باشد که مخاطب ما بیشتر زمانش را در آن می گذراند.امروزه مردم بیشترین زمان خود را در اینترنت می گذرانند.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ در کسب و کارهای امروز

میخواهم اهمیت دیجیتال مارکتینگ را در قالب یک مثال برایتان توضیح دهم، فرض کنید شما محصولاتی را عرضه می کنید و برای کسب و کارتان مغازه ای را اجاره می کنید.حال اگر این مغازه در یک محل خلوت باشد تعداد افرادی که شما را می بینند و با شما آشنا می شوند بسیار کم است حال اگر همین مغازه را مثلا در مرکز شهر و مکانی پر تردد انتخاب کنید چقدر تعداد مشتری های شما و مخاطبین تان افزایش می یابد.

حال اگر شما از دیجیتال مارکتینگ در کسب و کارتان استفاده کنید تصور کنید چقدر به تعداد مخاطبین تان اضافه می شود و شما در معرض دید چه تعداد از افراد قرار میگیرید. بی شک مخاطبین شما رشد بسیار زیادی خواهند داشت و دیگر محدود به یک منطقه یا حتی یک شهر و کشور نمی شوند بلکه مخاطبین تان از سراسر کشور و حتی از سراسر دنیا هستند.

digital marketing companies

اصول دیجیتال مارکتینگ

شناخت مخاطبین هدف

یکی از اصول اولیه و مهم دیجیتال مارکتینگ شناخت دقیق و درست مخاطبین هدف و نوع رفتار و عملکرد آن ها است.یعنی بررسی کنیم و ببینیم مخاطبین ما دقیقا چه قشری از جامعه هستند، در چه رنج سنی هستند، سطح تحصیلات و جایگاه اجتماعی شان به چه صورت است و بسیاری عوامل دیگر که قبل از شروع کسب و کار آنلاین و دیجیتال مارکتینگ باید بررسی شوند.

شناخت رقبا

تحلیل، آنالیز و شناخت دقیق رقبا و حوزه رقابتی آن ها. با بررسی  رقبا می توانیم نحوه فعالیت خودمان را در زمینه دیجیتال بررسی کنیم،  با این کار قبل از شروع می توانیم میزان سختی کار و زمان رسیدن به نتیجه را حدودی تخمین بزنیم و بهترین راه تبلیغات آنلاین را انتخاب کنیم.

بررسی ابزار های دیجیتال مارکتینگ

پس از بررسی دقیق مخاطبین هدف و رقبا می توانیم بهترین مسیر دیجیتال مارکتینگ را برای کسب و کارمان انتخاب کنیم و شروع به برنامه ریزی و فعالیت کنیم.

Principles of digital marketing

رسیدن به نتیجه مطلوب در دیجیتال مارکتینگ

برای رسیدن به نتیجه مطلوب در دیجیتال مارکتینگ بهترین راهکار استفاده از تمامی ابزار های دیجیتال مارکتینگ به صورت موازی با یکدیگر و همرا با یک برنامه استراتژیک است، زیرا اگر هر کدام از این ابزار ها را کنار بگذاریم جمعی از مخاطبین را از دست می دهیم. آژانس تبلیغاتی طرح سوم همراه با بهترین مشاوران در خدمت شما است تا برنامه تبلیغاتی شما را متناسب با نوع کسب و کارتان ایجاد و اجرا کند تا شما بتوانید در کوتاه ترین زمان به بهترین نتیجه در حوزه کاریتان برسید.

پیشنهاد آژانس تبلیغاتی طرح سوم

ما نمی گوییم که تبلیغات سنتی مانند تبلیغات تلویزیون، تبلیغات محیطی و … 100% باید کنار گذاشته شود بلکه همان طور که گفتیم قبل از شروع هر نوع تبلیغاتی ابتدا باید مخاطبین هدف،  رقبای کسب و کار شما و همچنین میزان بودجه ای ه می توانید به تبلیغات تان اختصاص دهید  بررسی شود و با توجه به آن ها برنامه تبلیغاتی کسب و کارتان را ایجاد کنید.

Related Articles