تفاوت عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست؟

تفاوت عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست؟

در این مقاله می خواهیم به تفاوت عکاسی صنعتی و تبلیغاتی بپردازیم. بسیاری بر این باور هستند که عکاسی صنعتی و تبلیغاتی یکی هستند و تفاوت عمده ای با یکدیگر ندارند، در حالی که عکاسی صنعتی و تبلیغاتی از دید کارشناسان عکاسی دو حرفه کاملا جدا هستند و تفاوت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند. در مقاله عکاسی صنعتی و تبلیغاتی به صورت کامل عکاسی صنعتی و تبلیغاتی را توضیح داده ایم اما در این مقاله می خواهیم به تفاوت این دو بپردازیم و سوال بسیاری از افراد را که تصور می کنند  عکاسی صنعتی و تبلیغاتی یکی هستند را پاسخ بدهیم.

 

عکاسی صنعتی چیست؟

 

عکاسی صنعتی جزء یکی از شاخه های عکاسی است که به معرفی و نشان دادن محصول در بهترین شکل آن می پردازد. امروزه عکاسی صنعتی تاثیر بسیار زیادی بر فروش محصول دارد، به همین خاطر باید بسیار دقیق باشد و در آن سعی شود که تمام ویژگی های قابل نمایش محصول را نشان دهند. در عکاسی صنعتی حتی به جزئیات باید توجه بسیار زیادی داشت و تلاش کرد که تمامی مشخصات محصول در عکس نشان داده شود و مشتری تنها با مشاهده عکس به بسیاری از ویژگی های آن پی ببرد و بیننده را ترغیب به خرید محصول کند. عکس هایی که در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی گرفته می شود در کاتالوگ ها، وبسایت و ... به کار می روند، به همین خاطر باید بسیار حرفه ای و با کیفیت باشند. در عکاسی صنعتی، عکس باید به نحوی گرفته شود که تمام توجه بیننده دقیقا بر همان محصول متمرکز شود، مثلا نباید دیزاین های خیلی شلوغ و جذب کننده در اطراف محصول باشد که در ابتدا توجه بیننده به دکور و دیزاین جلب شود تا خود محصول. معمولا از یک رنگ خنثی در پس زمینه استفاده می کنند و تلاش بر این است که فقط محصول را به صورت خیلی جذاب و همراه با جزئیات نمایش دهند.

 

نکات مهم در عکاسی صنعتی

 

یکی از مسائلی که در عکاسی صنعتی بسیار مهم است کیفیت عکس است به همین خاطر حتما باید از دوربین و لنز های خیلی با کیفیت استفاده شود تا محصول را به بهترین و واقعی ترین شکل ممکن نمایش دهد.

 

 

نکات مهم در عکاسی صنعتی

 

عکاسی تبلیغاتی چیست؟

 

یکی دیگر از شاخه های عکاسی، عکاسی تبلیغاتی است که خود زیر مجموعه عکاسی صنعتی به حساب می آید. نمونه هایی از عکس های تبلیغاتی معمولا در مجلات و بیلبورد ها دیده می شود. در عکاسی تبلیغاتی بیشتر به بیان احساسات و سخن نهفته در محصول می پردازند تا نمایش خود محصول. عکس های تبلیغاتی معمولا بیان کننده یک حس و  داستان هستند، در واقع در عکس تبلیغاتی تلاش بر این است که در قالب یک عکس حسی که در محصول نهفته است را نشان دهند و یا به صورت یک داستان ویژگی های محصول را نشان دهند، در واقع همان بازاریابی  و جذب مشتری است زیرا عکس تبلیغاتی به نحوی است که بیننده با مشاهده آن حس مثبت و خوشایندی را نسبت به محصول پیدا می کند و جذب آن می شود.

 

نکات مهم در عکاسی تبلیغاتی

 

یکی از نکات مهم در عکاسی تبلیغاتی چیدمان و دکور برای عکاسی است و باید تلاش شود تا با استفاده از وسایل مختلف و دکورهای مناسب به نمایش احساسات و ویژگی های محصول بپردازیم. در عکاسی تبلیغاتی با اینکه تمام توجه فقط به محصول نیست و دکورهایی هم باید دراطراف محصول باشد، اما باز هم باید عکس به گونه ای باشد که ویژگی ها و جزئیات اش به درستی و کامل نشان داده شود.

 

 

industry photography

 

تفاوت عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست؟

 

در ابتدا سعی کردیم که یک توضیح مختصری از عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی داشته باشیم که تا حدودی با آن ها آشنایی پیدا کنید. حال می خواهیم تفاوت عکاسی صنعتی و تبلیغاتی را که ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است بگوییم و سعی کنیم تا حدودی تفاوت این دو را در ذهن افراد مشخص کنیم.

 

1- عکاسی تبلیغاتی زیر شاخه عکاسی صنعتی است

 

عکاسی تبلیغاتی یک زیر شاخه بسیار اساسی، اصلی و همچنین پر سود عکاسی صنعتی است.

 

2- نمایش جزئیات و احساس

 

در عکاسی تبلیغاتی تلاش به نمایش گذاشتن احساسی است که آن کالا، محصول یا خدمات وجود دارد و آن را در قالب یک داستان به صورت عکس نمایش می دهند، در حالیکه در عکاسی صنعتی بیشتر تمرکز برروی خود آن کالا است که به درستی، با جزئیات و دقیق نمایش داده شود و شخص با دیدن عکس محصول دیگر نیازی به دیدن آن محصول از نزدیک نداشته باشد و بتواند تمام ویژگی های محصول را با دیدن عکس آن متوجه شود.

 

3- دکور در عکاسی صنعتی و تبلیغاتی

 

یکی از تفاوت های عمده عکاسی صنعتی و تبلیغاتی در دکورهای عکاسی است. در عکاسی تبلیغاتی معمولا از دکور های متناسب با محصول و داستانی که قرار است در عکس روایت شود استفاده می کنند در حالیکه در عکاسی صنعتی معمولا دکورهای زیادی استفاده نمی کنند و عکس ها فقط یک پس زمینه ساده دارند. دلیل آن هم این است که عکاسی صنعتی باید به نحوی باشد که فرد با دیدن عکس تمام توجه اش به محصول باشد و در کل هدف از عکاسی صنعتی معرفی و نشان دادن خود محصول با جزئیات دقیق آن است پس به همین خاطر در عکاسی صنعتی نباید از دکورهای پیچیده استفاده کرد.

 

nut advertising photography

 

 

4- تبلیغ نه واقعیت!

 

ذهن ها معمولا درگیر عکس های تبلیغاتی می شوند تا عکس صنعتی. یکی دیگر از تفاوت های عکاسی صنعتی و تبلیغاتی این است که هدف در عکاسی تبلیغاتی، تبلیغ است نه نشان دادن واقعیت. در عکاسی تبلیغاتی تلاش بر این است که ویژگی های منحصر به فرد محصول را در قالب یک داستان جذاب نشان دهیم، اما در عکاسی صنعتی هدف نشان دادن جزئیات محصول است که مشتری بتواند در قالب یک عکس ویژگی های اصلی محصول مثل نوع رنگ، اندازه، جنس و … را نشان دهد.

 

کلام آخر

 

درکل در عکاسی صنعتی هدف عکس صنعتی است درحالی که در عکاسی تبلیغاتی هدف عکس هنری است و تفاوت یک عکس هنری و عکس صنعتی کاملا مشخص است. شرکت تبلیغاتی طرح سوم ارائه دهنده انواع خدمات برندینگ، دیجیتال مارکتینگ، هدایای تبلیغاتی مثل سررسید و سالنامه 99 و عکاسی صنعتی و تبلیغاتی است.جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

Related Articles