4 استراتژی برندسازی که موقعیت شما را در بازار تقویت می کند

4 استراتژی برندسازی که موقعیت شما را در بازار تقویت می کند

در استراتژی برندسازی فاکتورهای مختلفی وجود دارند که باید آنها را تعیین کنید. از هویت برند یا Brand Identity گرفته تا فاکتورها و اجزای دیگر. هویت برند یکی از فاکتورهای اساسی استراتژی برندینگ است که باید آن را تعریف و تعیین کنید. از دیگر فاکتورهای مهم، تصویر برند یا Brand Image و تداعی برند یا Brand Associate است. به دلیل تغییر شرایط مصرف کننده، قوانین پیرامون برندسازی سریعتر از همیشه در حال پیشرفت هستند. ظهور اینفلوئنسرها، رسانه های اجتماعی و رهبری فکری، برندها را وادار می کند تا متفاوت فکر کنند و به شیوه های جدید با مخاطبان خود درگیر شوند. در دنیایی که 64٪ از مشتریان براساس ارزشهای مشترک روابط خود را با برندها دنبال می کنند، شرکت ها باید استراتژی برندسازی را برای خود تعریف کنند تا توجه مردم را به خود جلب کنند. به زبان ساده، اگر می‌خواهید موفق شوید، باید بیاموزید چگونه برندی را ایجاد کنید که بهترین دوست مشتری شما باشد. امروزه وفادار نگاه داشتن مشتریان کار آسانی نیست.

 

برندینگ

 

چگونه یک برند ایجاد کنیم: استراتژی برندسازی چیست؟

 

استراتژی برندسازی مجموعه برنامه های عملی است که سازمان ها برای تمایز محصولات، خدمات و هویت یا Brand Identity خود از رقبا استفاده می کنند.
در اصل، یک استراتژی برندسازی، مسیر طولانی مدت شماست، که به شما کمک می کند تا تصویری را که می خواهید برای مشتریان خود بسازید. این یعنی تداعی برند یا Brand Associate، زمانی که مشتری نام برند شما را می‌شنود و یا می‌بیند در ذهن او تصوری از شما ایجاد می‌شود و شما با استراتژی برندسازی می‌توانید تعیین کنید که چه نوع احساسات و انتظاراتی در ذهن مشتری شکل بگیرد.
آیا می خواهید معقول، پیچیده، خنده دار و یا حرفه ای باشید؟؟
زمانی که مشتریان به شما و کسب و کارتان فکر می‌کنند، برند شما اوج تمام احساسات و افکار نامشهود مشتریان است که در ذهن مشتری جمع می شوند. استراتژی برند تا زمانی که اهداف شرکت را تغییر ندهید، راهی برای تغییر برداشت های مشتریان است.

 

چگونه برند ایجاد کنیم

 

آناتومی یک برند: مؤلفه های استراتژی برندسازی

 

به گفته کارشناسان، یک برند خوب می تواند به وفاداری بیشتر مشتری، ارتقاء تصویر شرکت و هویت قابل اعتماد تر منجر شود.
از آنجا که مشتریان بیشتر به احساسات و تجربه یک محصول به نسبت قیمت و ویژگی‌های آن اهمیت می‌دهند و تمایز قائل می‌شوند، بنابراین یک استراتژی برندسازی می تواند اولین قدم برای پیشبرد رقابت شما باشد. سوال این است، آیا می دانید چگونه یک برند را ایجاد کنید که واقعاً با مخاطبان شما صحبت کند؟

آناتومی یک برند

 

ویژگی های یک برند موفق

 

قبل از شروع سرمایه گذاری در برندسازی، رسانه های اجتماعی و استخدام مشاور حرفه ای در برند، به یاد داشته باشید که یک برند موفق شامل ویژگی های زیر است:

 

اولین مولفه استرتژی برندسازی هدف شرکت است:

 

فرض کنید هدف برند شما کاملا ساده باشد، مانند میل به کسب درآمد یا رسیدن به موفقیت. با این حال، بهترین شرکت ها یک محرک دارند که فراتر از آن عناصر آشکار است و آنها را از رقبای خود جدا می کند.
اگر می توانید دلیل بیدار شدن هر روزه سهامداران و آمدن به شرکت را تعریف کنید، می توانید استراتژی برند را تنظیم و تعیین کنید که با اهداف اساسی و "دید" شرکت شما رزونانس داشته باشد. در حالی که درآمد کسب و کار همیشه برای مشاغل مهم خواهد بود، اما مصرف کنندگان و مشتریان احساس و ارتباطات قوی‌تری با برندهای مورد علاقه خود به نسبت حقوق دریافتی دارند.
به عنوان مثال، شرکت تسلا می خواهد خلاق ترین شرکت فناوری در جهان باشد. اما آنها همچنین به فکر دگرگون کردن جهان با انرژی پایدار و برقی هستند. هنگامی که الون ماسک در ابتدای سال 2018 مبدل خود را به فضا شلیک کرد، در پی کسب سود نبود، این شرکت دوام و نوآوری محصولات خود را نشان می‌داد.
زمانی که در استراتژی برندسازی هدف تعیین می‌کنید، هدف شما باید خاص تر و محرک تر از درآمدزایی و کسب سود باشد. هدف شما باید احساس و ارتباط قوی با مشتری ایجاد کند.

 

ثبات دومین مولفه استراتژی برندسازی:

 

هنگامی که تصمیم گرفتید که چه دلیل و هدفی برند شما را به جلو هدایت کند، باید به عقاید و اصول خود پایبند باشید و یک هویت سازگار و آشنا برای مشتریان خود ارائه دهید. این پله دوم از استراتژی برندسازی است. از این گذشته، براساس مطالعات، برندهایی که خود را به طور مداوم پرزنت می‌کنند، حداکثر 4 برابر بیشتر در معرض دید عموم هستند.
رسیدن به ثبات آسانتر از چیزی است که فکر می کنید. ایجاد ثبات به معنای ارزیابی همه کارهایی است که می کنید و از خود بپرسید که آیا با تصویری که به جهانیان ارائه می دهید مطابقت دارد یا خیر. به عنوان مثال، اگر تصمیم گرفتید که می خواهید یک هویت حرفه ای و پیشرفته را به تصویر بکشید، ممکن است شما نتوانید یک الگوی رفتاری از خود را در فیسبوک منتشر کنید.
یک راه عالی برای بهبود شانس ثبات شما ایجاد برخی "دستورالعمل های برند" یا Brand Guidelines است. والمارت شرکتی است که این کار را فوق العاده خوب انجام داده است. این شرکت برای هرچیزی، از صدای برند گرفته تا تصویر شرکت در فضای آنلاین جهت و مسیر تعیین کرده است. استراتژی برندسازی نیز به نوعی دستور عمل برند است.
به یاد داشته باشید که نقش ثبات در تصویر برند شما، برای برنامه ارتباطات داخلی شرکت نیز ضروری است، زیرا می‌تواند به تقویت پیام‌ها و دید اصلی شما با کارمندان کمک کند.

 

برندسازی

 

سخن پایانی

 

همانطور که گفتیم، اگر سازمان‌ها را موجود زنده در نظر بگیریم، برای حرکت در مسیر رشد و تعالی نیاز به هدف و نقشه راه برای رسیدن و زنده ماندن دارند. نقشه راه مسیرهای رسیدن به هدف هستند که به آن استراتژی می‌گوییم. در ضمن در مورد تصویر برند و تداعی برند صحبت کردیم و خاطرنشان کردیم که استراتژی برند می‌تواند در تغییر تصویر و تداعی برند موثر باشد. سپس استراتژی برندسازی و دو مولفه آن را برای شما تعریف کرده و شرح دادیم. با ما همراه باشید در مقاله بعدی، مولفه‌های دیگر استراتژی برندسازی را که در موفقیت سازمان شما موثر است، برای شما بازگو خواهیم کرد.

Related Articles