آموزش طراحی وب سایت | جلسه دوم | هاست چیست؟

آموزش طراحی وب سایت | جلسه دوم | هاست چیست؟

سلام خدمت دوستان و همراهان طرح سوم . در جلسه قبل آموزش طراحی وب سایت با دامنه و انواع دامنه آشنا شدید. در این قسمت آموزش طراحی وب سایت هاست رو توضیح می دهیم . اگر قسمت اول آموزش طراحی وب سایت را مطالعه نکردید توصیه می کنیم حتما ابتدا مراحل را به ترتیب بخوانید. یک وب سایت شامل بسیاری از فایل ها می باشد و شما برای ساخت سایت نیازمند یک فضای میزبانی هستید تا فایل های خود را در آنجا قرار دهید. فضای میزبانی یک سرور همانند کامپیوتر خانگی شما اما قدرتمندتر از آن و همیشه روشن و متصل به اینترنت است. این سرورها در مکان هایی به نام مرکز داده (Data Center) نگه داری می شوند.

شرکت های میزبانی وب، سرورهای خود را از این مراکز داده تهیه کرده و خدمات میزبانی وب را به کاربران خود ارائه می دهند. در حال حاضر قویترین سرورها در کشورهای آمریکا، کانادا، انگلیس، آلمان، فرانسه قرار دارند که با توجه به وب سایتی که می خواهید طراحی کنید ممکن است یکی از شرکت ها را انتخاب کنید و این امر برایتان مهم باشد که سرور در چه کشوری قرار دارد.

سرورها را می توان هم از شرکت های ایرانی تهیه کنید و هم از شرکت های خارجی. تنها برتری سرورهای ایران در مقایسه با سروهای خارجی، پینگ بالای سرورهای خارجی در مقایسه با سرورهای ایرانی به دلیل دور بودن سرور از کشور (ایران) است. پینگ عددی می باشد که میزان دسترسی ‌پذیری به سایت شما را بر حسب ميلی ثانیه نشان می دهد، که این عدد در سرورهای ایرانی بین 40 تا 60 میلی ثانیه و برای سرورهای خارجی بین 250 تا 350 میلی ثانیه است. البته این نکته را هم اضافه می کنیم که این عدد دقیقا مشخص کننده سرعت بارگذاری سایت شما نمی باشد، چرا که در صورتی سرور دارای منابع قویتری (رم و سی پی یو و … ) باشد مسلما سرعت بارگذاری سایت شما سریعتر خواهد بود. برتری سرورهای خارجی در مقایسه با سرورهای ایرانی قدرتمندی و پایداری (up time) بالای آنها می باشند (سرورها با قدرتی که دارند در اکثر مواقع باید به درستی کار کنند و نباید قطعی و یا خطا در سرور داشته باشند… ) و با توجه به قوی بودن منابع سرور سرعت بارگذاری را افزایش می دهند.

همانطور که در سیستم خانگی شما سیستم عامل نصب می شود بر روی سرور نیز سیستم عامل ویندوز یا لینوکس نصب می شود که هر یک از این سیستم عامل ها کدنویسی خاص خود را پشتیبانی می کنند.

هر سایت با توجه به زبان برنامه نویسی آن، نیازمند امکانات و قابلیت های خاصی بر روی سرور می باشد. به طور مثال سایتی که با زبان ASP نوشته شده است در سرورهای ویندوزی و سایتی که با زبان PHP نوشته شده در سرورهای لینوکسی قابل اجرا و میزبانی می باشد. پس حتما پس از انتخاب زبان برنامه نویسی سایت، فضای میزبانی را خریداری کنید.

در انتخاب هاستینگ وب باید چند نکته رو توجه داشته باشید . در ادامه چند نکته بسیار مهم در این رابطه بیان کرده ایم.

نکته اول : در هنگام خرید باید به این موضوع توجه داشته باشید که مقدار فضای میزبانی و پهنای باند ارائه شده برای وب سایت شما چقدر می باشد. شرکت های خدمات هاستینگ، فضاهای میزبانی خود را در بسته های مختلفی ارائه می کنند.

مقدار فضای میزبانی باید با توجه به حجم فایلهای سایت و فایلهایی که در آینده به آن اضافه خواهید کرد محاسبه کرده و خریداری کنید. البته این مقدار در صورتی که فضای میزبانی شما پر شود قابل افزایش است. همچنین پهنای باند ارائه شده باید به مقدارکافی باشد تا در صورتی که آمار بازدید شما زیاد شد و تعداد بارگذاری صفحات سایت بالا رفت پهنای باند شما تمام نشود. البته پهنای باند به صورت ماهانه صفر می شود. برخی شرکت ها نیز پهنای باند را به صورت نامحدود ارائه می کنند.

 نکته دوم : تعداد Park Domain, Subdomain, MYSQL Database, Email account  می باشد که برخی شرکت ها این گزینه ها را به صورت محدود ارائه می کنند.

 نکته سوم : تهیه بکاپ و ارائه آن به مشتری در صورت مشکل در سایت می باشد، بسیاری از شرکت ها بکاپ های خود را به صورت هفتگی و ماهانه تهیه می کنند و گاها مسئولیتی در سالم بودن بکاپ خود ندارند و مشتری را موظف به تهیه بکاپ می کنند و برخی نیز تنها یک بار بکاپ را بازگردانی می کنند و برای دفعات بعدی هزینه دریافت می کنند.

نکته چهارم : کنترل پنل ارائه شده توسط شرکت میزبان می باشد که برای سرورهای لینوکس کنترل پنل Cpanel و Direct Admin و برای سرورهای ویندوزی Plesk ارائه می شود. توجه داشته باشید که کنترل پنل Cpanel دارای امکانات بهتری نسبت به Direct Admin در سرورهای لینوکسی می باشد .

نکته پنجم : زبان ها و برنامه هایی آن سرور پشتیبانی می کند از قبیل نسخه زبان برنامه نویسی، نسخه دیتابیس و مزایا و ویژگی های جانبی سرور مثل Zend Optimizer ، ionCube PHP Loader ، ImageMagick, NetPBM, GD و …
جلسه دوم آموزش طراحی وب سایت هم به پایان رسید و در جلسات بعد آموزش طراحی وب سایت و کدنویسی ها رو شروع می کنیم . با ما همراه باشید.

Related Articles